Rybnik odpalił Industriadę. Dosłownie, bo Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" to jest prawdziwa petarda

Na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” wystartowała Industriada 2023 – Święto Szlaku Zabytków Techniki. – W okolicy nadal mamy czynne zakłady, ale to miejsce jest wyjątkowe, ponieważ udowadnia, że nawet po zamknięciu może się tutaj dużo dziać – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Choć oficjalne otwarcie i zdecydowana większość wydarzeń związanych z XIV Industriadą odbędzie się w sobotę, 17 czerwca, to w Rybniku celebrowanie święta Szlaku Zabytków Techniki rozpoczęło się dzień wcześniej.

– Znajdujemy się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, która jest najstarsza na terenie Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. W okolicy nadal mamy czynne zakłady, ale to miejsce jest wyjątkowe, ponieważ udowadnia, że nawet po zamknięciu może się tutaj dużo dziać. To nasze dziedzictwo. Przemiany gospodarcze toczyły się w wielu miejscach, ale tutaj została zachowana ciągłość. Powstała doskonała industrialna atrakcja dla turystów – opowiadał Piotr Kuczera, prezydent miasta.

Na scenie pojawiła się Górnicza Orkiestra Dęta „Marcel”, a także zespół BIG CYC (no cóż...), który świętuje 35 lat w trasie. Wspólnie zagrali numer „Rudy się żeni”. Z kolei górnicze budynki zostały podświetlone na pomarańczowo, czyli w kolorze, który od lat towarzyszy Industriadzie.

Mysłowice Huta Zofia

Może Cię zainteresować:

Od srebra i ołowiu do Szlaku Zabytków Techniki. Pięć decydujących momentów w przemysłowej historii Śląska

Autor: Tomasz Borówka

16/06/2023

Działająca maszyna parowa w Szybie „Kościuszko”

Kopalnia „Ignacy” („Hoymgrube”) powstała w 1792 roku z inicjatywy Karla Georga von Hoyma - ministra zajmującego się Śląskiem i Prusami Południowymi. Zakład nazwano „Ignacy” dopiero w 1936 roku na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Fedrował nieprzerwanie przez 203 lata, a ostatnia tona węgla z Szybu „Kościuszko” wyjechała na powierzchnię 11 sierpnia 1995.

Dzięki inicjatywie byłych pracowników ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, kompleks udało się zachować przed zniszczeniem. W 1999 roku został po raz pierwszy udostępniony zwiedzającym. Kilka lat później znalazł się w Rejestrze Zabytków Województwa Śląskiego, a także na Szlaku Zabytków Techniki. Co niezwykle rzadkie, w 2021 roku ponownie uruchomiono maszynę parową w Szybie „Kościuszko”. Z kolei na 46-metrowej wieży ciśnień znajduje się punkt widokowy.

Szczegółowy program Industriady 2023 w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” znajdziecie TUTAJ.

Grzegorz Wolnik w ŚLĄZAQ Industriada to nasze dziedzictwo i nasz symbol

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Wolnik w ŚLĄZAQ: Industriada to nasze dziedzictwo i nasz symbol

Autor: Maciej Poloczek

16/06/2023

Zakończenie Industriady wśród familoków

Oficjalnie otwarcie Święta Szlaku Zabytków Techniki nastąpi w sobotę, 17 czerwca, o godz. 12.00 w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Po nim zaprezentowana zostanie Mediateka, czyli filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która została stworzona w budynku cechowni Kopalni „Saturn”. O godz. 13.00 na scenie pojawi się Czesław Mozil.

Wszystkich atrakcji XIV Industriady nie sposób wyliczyć. Cały program: o TUTAJ.

Święto Szlaku Zabytków Techniki oficjalnie zakończy się na terenie osiedla familoków Kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach. Wystąpią tam m.in. Long & Junior, Sound’n’Grace oraz Andrea Lattari.

Industriada (zdjęcie archiwalne)

Może Cię zainteresować:

Co ty wiesz o przemysłowej potędze Śląska? Quiz na Industriadę

Autor: Tomasz Borówka

16/06/2023

Industriada 01

Może Cię zainteresować:

Całe województwo na pomarańczowo w ten weekend! Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Rozruch 16 czerwca w Rybniku, multum imprez 17 czerwca w prawie 30 miejscowościach

Autor: Katarzyna Pachelska

15/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon