Sejmik przyklepał dotacje na drony i laboratoria. Skorzysta ponad 70 gmin

Między 74 gminy z całego województwa śląskiego podzielone zostanie kwota ponad 15,5 mln zł z tegorocznej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Zdecydowana większość tych pieniędzy (14,85 mln zł) trafi do gmin startujących w konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” – zostaną wydane na zakupy dronów, mobilnych laboratoriów, termomodernizację budynków, bądź też likwidację kotłów węglowych w obiektach komunalnych.

Fot. UM Katowice
Dron Katowice

Sejmik województwa śląskiego przyjął na poniedziałkowej (25 marca) sesji dwie uchwały w sprawie podziału pieniędzy z drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Trafią one do gmin dwoma kanałami – po pierwsze w ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”. Budżet tej części programu wynosi 14,85 mln zł, a wsparcie otrzymają 72 gminy (wniosków o pomoc złożonych zostało w sumie 90). Kwoty dofinansowania wahają się od kilkudziesięciu tysięcy zł do 250 tys. zł.

Pieniądze zostaną wydane na zakupy dronów, mobilnych laboratoriów, termomodernizację budynków, bądź też likwidację kotłów węglowych w obiektach komunalnych. Pomoc trafi zarówno do dużych miast (jak Gliwice, Bytom, Bielsko – Biała, Ruda Śląska, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tychy), jak też miast średnich i małych (Pyskowice, Pszczyna, Cieszyn, Zawiercie, Radzionków), czy małych miejscowości w gminach wiejskich regionu (pełną listę gmin, które otrzymają dofinansowanie publikujemy poniżej).

Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa”
Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa” - wyniki
Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa”
Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa” - wyniki
Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa”
Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa” - wyniki


Drugim kanałem dystrybucji pieniędzy z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza jest konkurs „Gmina pełną piersią”. Powstał on z myślą o wyróżnieniu gmin najlepiej radzących sobie z realizacją zadań związanych z ochroną powietrza. Tutaj do podziału było 700 tysięcy zł, które trafią do pięciu gmin regionu (trzy z nich tj. Godów, Pilchowice i Psary znalazły się także wśród tych, które otrzymają wsparcie z konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”). Największe kwoty przekazano na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej.

Konkurs „Gmina pełną piersią”
Konkurs „Gmina pełną piersią” - wyniki

Przypomnijmy, że w budżet pierwszej, zeszłorocznej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza wynosił ponad 5 mld zł, a dofinansowanie otrzymało 36 gmin.

Goczałkowice Zdrój

Może Cię zainteresować:

Goczałkowice-Zdrój na antysmogowej krucjacie. Uzdrowisko walczy o lepsze powietrze i wizerunek

Autor: Michał Wroński

21/01/2024

Pluca smogowe Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląskie liderem w wymianie „kopciuchów”. W swoim raporcie chwali nas Polski Alarm Smogowy

Autor: Michał Wroński

06/03/2024

Smog towarzyszy nam od pokoleń

Może Cię zainteresować:

Historia dymu i smogu. Jak żyliśmy i umieraliśmy ze złym powietrzem

Autor: Tomasz Borówka

20/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon