Seniorzy z województwa śląskiego wolą szkolić się z obsługi komputerów niż uczyć tańca

Ponad ¼ mieszkańców naszego województwa to seniorzy. Większość z nich stanowią kobiety, które żyją wyraźnie dłużej od mężczyzn. W całym regionie jest ponad pół tysiąca seniorów, którzy przekroczyli już setkę.

pixabay/ARC Ślązag
Senior

W poniedziałek, 14 listopada, przypada Dzień Seniora. Z tej okazji katowicki Urząd Statystyczny przygotował zestawienie dotyczące seniorów mieszkających w województwie śląskim. Okazuje się, że w roku 2021 stanowili oni już 27,3 proc. ogółu ludności województwa (biorąc pod uwagę, że cały region zamieszkiwało 4 mln 375 tys. osób, to liczba seniorów zbliżała się do 1,2 mln).

Ponad 58 proc. seniorów (za próg wejścia do tej grupy uznano skończenie 60. roku życia) w województwie stanowiły kobiety, które zresztą żyją wyraźnie dłużej od mężczyzn (średnio niemal 82 lata podczas gdy mężczyźni średnio dożywają niespełna 77 lat). Największą grupę seniorów stanowili ci liczący sobie między 60 a 64 oraz między 65 a 69 rokiem życia (w sumie to ponad połowa ogółu). Jak podają statystycy w 2021 w. na terenie naszego regionu zamieszkiwały 553 osoby w wieku 100 lat i więcej (z tego grona niemal ¾ stanowiły kobiety).

Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętna emerytura otrzymywana z ZUS przez zamieszkałych w naszym regionie emerytów wynosi niespełna 3135 zł (emerytury i renty dla rolników indywidualnych z KRUS wynosiły nieco ponad 1568 zł).

Seniorzy najbardziej intensywnie doszkalają się z zakresu obsługi komputera. W organizowanych przez placówki kultury kursach komputerowych stanowili oni niemal 90 proc. W przypadku kursów językowych niespełna 23 proc. w przypadku kursów tańca – nieco ponad 16 proc. , a w przypadku kursów plastycznych nieco ponad 14 proc.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Robot

Może Cię zainteresować:

W województwie śląskim może zabraknąć rąk do pracy. Ratunkiem migranci i robotyzacja

Autor: Michał Wroński

13/10/2022

Wyry

Może Cię zainteresować:

Śląskie się wyludnia, ale w tych gminach mieszkańców przybywa

Autor: Michał Wroński

12/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon