Śląskie Słowo Roku 2023. Dziś propozycje Bronisława Wątroby: „wynokwiać”, "ôstuda" i „klipa”

Koniec roku się zbliża, więc czas na podsumowania. Wraz z ekspertami od śląskiej godki i naszymi Czytelnikami wybieramy Śląskie Słowo Roku 2023. Były już propozycje redakcji ŚLĄZAGA, były słowa wyróżnione przez Mikołaja Wilgę aka Nikausa Pierona, teraz czas na (rymowane, a jakże) słowa Bronisława Wątroby.

FB
Bronisław Wątroba

Pod koniec listopada 2023 r. ogłosiliśmy start plebiscytu na Śląskie Słowo Roku 2023. Wraz z naszymi Czytelnikami chcemy wybrać słowo z godki, które było najbardziej słyszane w przestrzeni publicznej w tym roku, zrobiło błyskawiczną karierę lub zyskało nowe znaczenie.

Plebiscyt na Śląskie Słowo Roku 2023

Redakcja ŚLĄZAGA jako pierwsza wyznaczyła trzy słowa, które, naszym zdaniem, świetnie wpisują się jako komentarz do 2023 roku. Ciekawi, jakie to słowa? Czytajcie: Śląskie Słowo Roku 2023. Na dobry początek naszego plebiscytu trzy propozycje od redakcji ŚLĄZAGA

Swoje propozycje dał też Mikołaj Wilga: Śląskie Słowo Roku 2023. Mikołaj Wilga aka Niklaus Pieron proponuje: "ôbiecka" i "rewitalizacyjo"

Dziś kolej na Bronisława Wątrobę, literata, poetę i satyryka, który specjalizuje się w rymowankach. Po śląsku oczywiście. Sparafrazował m.in. cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie.

Wynokwiać

Wszyndy cosik wynokwiajōm

Choć Ślōnzoki godce pszajōm

„Wieży Babel”

potrza „szabel”?

Czy szpyndlikōw? Niymi żgajōm?!

Ôstuda

Wiejsko-miejsko durś ôstuda?

Wiejsko-miejske ciyngym „cuda”?

Z politykōm

W gōra blikōm

Zowdy blyńdzić mo – ôbłuda?!


Klipa

Roztomajcie we filipie

Medykuja ô ty klipie

Dwa patyki?

W piniōndz bliki?

Ślōnzok klipōm – ledwo zipie?

Przypominamy, że w pierwszej edycji konkursu (na Śląskie Słowo Roku 2022) zwyciężyło KAJŚ.

Co wtedy pisaliśmy o wynikach plebiscytu?

W internetowym głosowaniu KAJŚ wygrało przede wszystkim z PAPYNDEKLEM. Tylko złośliwi oczywiście mogliby powiedzieć, że z materiału tego, czyli tektury budowane jest ostatnio nasze państwo, polityka, rzeczywistość. Ale, na rany Chrystusa, dwa lata czekania na wyniki spisu powszechnego? A więc na drugim "papyndekel", a na miejscu trzecim: HAJA, czyli awantura. Gdzie nie przyłożyć ucho.

Teraz niespodzianka, dopiero na czwartym miejscu wylądowął WONGEL. Choć właściwszy byłby raczej "brak węgla". Nadal to się w głowie nie mieści. Pozycja piąta to FUSBAL, bo mundial, bo Podolski, bo świetne "Weltmajstry". Wśród wyróżnionych słów w naszym plebiscycie znalazły się także GELTAG, czyli wypłata w epoce inflacji, podwyżek i pana Jastrzębia Glapińskiego oraz ZOCA, czyli szacunek, uznanie.

W wyłonieniu finałowej siódemki pomagała nam kapituła w składzie: Niklaus Pieron, Marcin Melon, Robert Talarczyk, Grzegorz Kulik, Adrian Goretzki, Bartłůmjej Wanot, Rafał Szyma i Bronisław Wątroba.

Pułapki w języku śląskim

Może Cię zainteresować:

Fana, cera i gruba. Śląskie wyrazy, które w innych językach znaczą coś innego, a tłumacze nie lubią tego

Autor: Redakcja

20/12/2023

Język śląski w budżecie państwa na 2024 r

Może Cię zainteresować:

To się dzieje naprawdę: język śląski w budżecie państwa na 2024 rok. Tusk: „Znajdą się środki na nauczanie”

Autor: Maciej Poloczek

19/12/2023

Lukasz kohut tvp info

Może Cię zainteresować:

Kohut, Kaleta i pierwsza w historii awantura po śląsku w studiu TVP Info. "Bo jak ci ciulna w rzić, to zobaczysz"

Autor: Marcin Zasada

19/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon