Spektakl "Korfanty. Rebelia!" w Teatrze Śląskim. Korfanty jako rewolucjonista w nowym przedstawieniu muzycznym. Premiera 12 stycznia 2024 r.

Wchodząc w środku dnia do Teatru Śląskiego, można się natknąć na biegających z pieśnią na ustach ludzi obojga płci, ubranych w spodnie z szelkami i koszulki na ramiączkach. To znak, że trwają intensywne próby przed premierą nowej sztuki na scenie katowickiego teatru. To spektakl muzyczny "Korfanty. Rebelia!". Premiera już 12 stycznia 2024 r.

To zapewne pierwsza sytuacja w historii Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach, gdy w odstępie zaledwie dwóch miesięcy scena "wypuszcza" dwa spektakle, których głównym bohaterem jest ta sama postać - Wojciech Korfanty.

Dwie sztuki o Korfantym w Teatrze Śląskim

W listopadzie ekipa Śląskiego zrealizowała w Teatrze Telewizji spektakl "Hotel Korfanty" z tekstem Artura Pałygi, wyreżyserowany przez Roberta Talarczyka. Przedstawienie zostało powtórzone na scenie w Katowicach.

Więcej:

Teraz w Teatrze Śląskim powstaje zupełnie nowy i inny spektakl o Korfantym, choć za tekst i reżyserię odpowiadają te same osoby. Ba! Nawet Korfantego znowu gra Dariusz Chojnacki.

- Postać Korfantego chodziła nam po głowie od dobrych trzech lat - mówi Robert Zwróciliśmy się do Teatru Telewizji z propozycją wystawienia sztuki o nim. Namówiłem Artura Pałygę, by napisał tekst "Hotelu Korfanty". Jednak tam akurat zmieniła się dyrekcja Teatru Telewizji i projekt upadł. Ponieważ "Hotelu Korfanty" nie dałoby się przełożyć na dużą scenę, a byłem zdeterminowany, by zaistniał on na scenie z okazji Roku Korfantego (był w 2023 r. - przyp. red.), zdecydowałem, że potrzebujemy od Artura nowego tekstu sztuki o Korfantym, tym razem chcieliśmy ją zrealizować w formie musicalowej - dodaje Talarczyk.

Korfanty jako rebeliant i rewolucjonista

Artur Pałyga przyznaje, że był niezbyt szczęśliwy z kolejnego zlecenia z Katowic "na Korfantego". - Wydawało mi się, że najlepszy pomysł wykorzystałem już przy "Hotelu Korfanty", ale udało mi się wykrzesać z siebie nowy pomysł, na przedstawienie dyktatora powstania śląskiego w innym świetle, w innym czasie jego życia, nie schyłkowym. On w "Rebelii" ma jeszcze tę energię, chęć zmiany świata. To czas powstań śląskich, gdzie jeszcze nic nie jest przesądzone - mówi dramaturg rodem z Bielska-Białej. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newsletter).

W "Korfantym. Rebelii!" twórcy chcą wykreować legendę Korfantego. Rzecz dzieje się w rzeczywistości przypominającej piekło (stąd kluczowym elementem scenografii jest czerwona podłoga).

Wojciech, w czarnych spodniach, koszulce punkowej, skórzanej ramonesce i czerwonej czapce musi się zmierzyć z szatańskim głosem w swojej głowie, podpowiadającym mu różne pomysły - na Śląsk, na Polskę, na życie. Czy robić społeczną rewoltę? Czy posłać chłopaków do walki? Czy rola buntownika mi odpowiada, czy lepiej być politycznym cynikiem? Ponieważ muzyka gra tu wielką rolę, Mefisto jest jednocześnie wokalistą. Ze sceny brzmią utwory szwedzkiego zespołu punkrockowego The Baboon Show (w polskiej wersji językowej, oczywiście).

Premiera "Korfantego. Rebelii" odbędzie się w piątek 12 stycznia 2024 r. o godz. 19. Kolejne spektakle sobota 13.01 godz. 19, 14.01 godz. 17, 16.01 godz. 19.

Realizatorzy spektaklu "Korfanty. Rebelia!"

 • tekst: Artur Pałyga
 • reżyseria: Robert Talarczyk
 • scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
 • choreografia: Natalia Dinges
 • wideo-art: Wojciech Doroszuk
 • muzyka: The Baboon Show
 • aranżacje i opracowanie muzyczne: Krzysztof Kurek
 • przygotowanie wokalne: Ewa Zug
 • reżyseria świateł: Piotr Roszczenko
 • asystent reżysera: Zbigniew Wróbel
 • inspicjent: Karolina Wieczorek
 • sufler: Dagmara Habryka-Białas
 • kierownictwo produkcji: Małgorzata Długowska-Błach
 • kierownik techniczny produkcji: Maciej Rokita
 • asystentka produkcji: Dorota Damiec

występują: Aleksandra Bernatek (gościnnie), Katarzyna Błaszczyńska, Nina Batovska, Piotr Bułka, Dariusz Chojnacki, Natalia Dinges (gościnnie), Karina Grabowska, Paweł Kempa, Emilia Kubiak (gościnnie), Wiesław Kupczak, Ewa Kutynia, Arkadiusz Machel, Anna Lemieszek, Andrzej Ogłoza (gościnnie), Cezary Studniak (gościnnie), Dawid Ściupidro, Kateryna Vasiukova, Zbigniew Wróbel,

zespół muzyczny: Krzysztof Kurek (gitara), Bartosz Lichołap (perkusja), Wojciech Grabarczyk (bas), Artur Rumiński (gitara)

  Elżbieta Korfanty

  Może Cię zainteresować:

  Dobra żona męża korona? Elżbieta Korfantowa. Kobieta. 8 stycznia 2024 r. mija 58. rocznica jej śmierci

  Autor: Redakcja

  08/01/2024

  Józef Piłsudski

  Może Cię zainteresować:

  Jak Wojciech Korfanty nie został premierem. Kandydatura była oczywista, ale... Piłsudski Korfantego nienawidził

  Autor: Tomasz Borówka

  03/11/2023

  Wojciech korfanty w piekarach 5

  Może Cię zainteresować:

  Wymazany Korfanty. Wyretuszowali fotografię, na której był razem z Grażyńskim. Historia jednego zdjęcia

  Autor: Tomasz Borówka

  23/08/2022

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon