Z telewizora na prawdziwą scenę. "Hotel Korfanty" zostanie pokazany w Teatrze Śląskim w Katowicach 22 listopada

Najpierw, 6 listopada, spektakl Artura Pałygi i Roberta Talarczyka został pokazany w Teatrze Telewizji, a już 22 listopada zawita na prawdziwą scenę. "Hotel Korfanty" zebrał pozytywne recenzje, mimo że podejmuje niełatwy temat ostatnich tygodni życia Wojciecha Korfantego.

Przemysław Jendroska
Hotel Korfanty fot Przemyslaw Jendroska 23

Trudno w to uwierzyć, ale "Hotel Korfanty", pokazany w ramach Teatru Telewizji 6 listopada, to pierwszy spektakl w polskim teatrze, którego bohaterem jest Wojciech Korfanty, dyktator III powstania śląskiego. Sztukę napisał Artur Pałyga, wyreżyserował ją Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. To właśnie ekipa tego teatru (głównego bohatera gra Dariusz Chojnacki) jest odpowiedzialna za to wydarzenie.

O tym spektaklu pisaliśmy:

Tekst Artura Pałygi jest opowieścią o umierającym Korfantym, którego nawiedzają demony z przeszłości i gorzkie dzisiejsze pytanie: czy Polska jest Śląskowi potrzebna w chwili, kiedy rodacy Korfantego zaczynają na głos wypowiadać oskarżenia wobec kolonialnej polityki władz polskich przez ostatnich sto lat? Ślązacy głośno wołają: uznajcie nas! A Wojciech Korfanty staje się patronem tych wszystkich, dla których własna tożsamość jest kluczowa w opisywaniu i odczuwaniu świata.

To kolejny po „Starym portfelu”, „Polterabendzie”, „Piątej stronie świata”, „Cholonku” i „Wujku.81. Czarnej balladzie” śląski spektakl Teatru Telewizji.

Teraz ci widzowie, którzy przegapili seans w Teatrze Telewizji albo chcą obejrzeć spektakl tym razem na żywo, będą mieli ku temu okazję już 22 listopada 2023 r. "Hotel Korfanty" zostanie wystawiony o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Mało tego! Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny "Korfanty: po co Śląskowi Polska?", który poprowadzi Szczepan Twardoch.

Bilety na to wydarzenie kosztują 5 zł.

Józef Piłsudski

Może Cię zainteresować:

Jak Wojciech Korfanty nie został premierem. Kandydatura była oczywista, ale... Piłsudski Korfantego nienawidził

Autor: Tomasz Borówka

03/11/2023

Wojciech Korfanty

Może Cię zainteresować:

Koniec Instytutu Myśli Polskiej. Wrócił Regionalny Instytut Kultury z Wojciechem Korfantym

Autor: Patryk Osadnik

25/09/2023

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

„Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu”. Robert Talarczyk przez 5 kolejnych lat pokieruje Teatrem Śląskim

Autor: Michał Wroński

08/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon