Śląskie miasta w kinie udają Moskwę, Berlin i Pragę, a nawet... Warszawę i świat Wiedźmina

W województwie śląskim wielokrotnie kręcono sceny do filmów na skalę ogólnopolską, europejską, a nawet i światową. Tarnowskie Góry grały Pragę, Katowice udawały Moskwę, Berlin i Londyn, a Ogrodzieniec idealnie wkomponował się w krainę fantasy Wiedźmina, znaną jako Kontynent. W ostatnim czasie nawet Zabytkowe Osiedle Nikiszowiec zagrało XX-wieczną Anglię. Które inne nasze miasta wcieliły się w podobne role?

- Rzecz, którą cenię sobie w tym regionie, to jego różnorodność - podkreśla scenarzysta Robert Ziębiński. - Mamy tu zarówno szklane budynki, centra, które mogą udawać ogromne metropolie, ale też bardziej kameralne czy wręcz industrialne miejsca, dzięki którym możemy przechodzić w klimatyczne sceny - dodaje.

Ziębiński jest scenarzystą w filmie "Diabeł" w reżyserii Błażeja Jankowiaka, którego sceny kręcono także w Tarnowskich Górach przez pierwsze dwa tygodnie lutego. Jego zdaniem stolica Polski zbyt często pojawia się w filmowych kadrach, a widzowie pragną nowych lokacji. Województwo śląskie jest regionem uniwersalnym, takim, w którym można nakręcić zarówno filmy historyczne, jak i współczesne.

Gangsterskie porachunki na katowickim osiedlu

W ostatnim czasie w naszym regionie coraz częściej realizowane są zdjęcia do filmów i seriali. Śląsk idealnie wciela się w rolę stolic europejskich, jak Budapeszt, Praga, Londyn czy Moskwa. Ba! Nawet w ciągu minionych tygodni Zabytkowe Osiedle Robotnicze Nikiszowiec kilkukrotnie zagrało Anglię w latach 20. XX wieku, a dokładnie miasto Birmingham. To tam toczyła się akcja popularnego serialu "Peaky Blinders" opowiadającego o gangsterskiej rodzinie Shelby, która usiłuje zwiększyć swoje wpływy, wykorzystując skradziony transport broni.

Na Śląsku działa grupa Piykne Bindry, składająca się z ludzi, którzy nie tylko znają tę produkcję, ale i przenoszą jej klimat w przemysłowe zakątki Katowic i okolic. W pierwszej połowie lutego śląska ekipa foto-Bindrów, inspirowana serialową rodziną Shelbych z Peaky Blinders została sfotografowana w katowickiej Fabryce Porcelany i na Nikiszowcu.

Peaky Blinders sesja w Katowicach
Piykne Bindry

Natomiast na początku roku zabytkowe przemysłowe osiedle wykorzystane zostało przez tarnogórskich raperów w tematycznej sesji fotograficznej. Duet 2Strona Ekranu postanowił zainspirować się historią gangsterskiej rodziny Shelbych i nagrać utwór "Peaky Blinders". Zapowiedzią do tego kawałka była właśnie przebierana sesja fotograficzna.

2Strona Ekranu sesja Peaky Blinders
2Strona Ekranu

W filmowych kadrach ze Śląska najczęściej pojawiają się Katowice

Oprócz wszystkich tych sesji inspirowanych popularną produkcją telewizyjną, Katowice kilkukrotnie wcielały się w europejskie stolice państw. Kadry ze stolicy naszego województwa możemy m.in. zobaczyć w filmach "Brigitte Bardot Cudowna" czy "Dolina Bogów". Katowice bardzo często wybierane są przez śląskiego reżysera - Lecha Majewskiego, który urodził się właśnie w tym mieście.

Podczas premiery filmu "Psie Pole", która odbyła się we Włoszech, Lech Majewski pytany był o lokacje, w których kręcono produkcję. - W Rzymie pytano mnie: "A co to za piękne miasto?". "Katowice? Imponujące" - wspomina reżyser. Na ekranie można zobaczyć m.in. okolice ronda, ulicy 3 Maja oraz kina Rialto.

Nie tylko Katowice wcieliły się w rolę europejskich miast. Zobaczcie inne kadry nakręcone w województwie śląskim w galerii.

Przycienty lechu majewski

Może Cię zainteresować:

Magiczny Śląsk i siermiężna PRL w nowym filmie Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna”

Autor: Teresa Semik

28/10/2022

Rojst

Może Cię zainteresować:

Trzeci sezon serialu Netflixa "Rojst" jest kręcony w województwie śląskim. Pierwszy sezon powstawał m.in. w Katowicach i Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

18/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Najważniejsze filmy o Śląsku i Ślązakach

13 filmów, które musisz obejrzeć, by zrozumieć Górny Śląsk

Orły 2023 laureaci nagrody filmowej ujawnieni

„Polskie Oscary” rozdane. Wyróżnienia dla „śląskich” filmów

Rojst

Trzeci sezon serialu Netflixa Rojst jest kręcony w Śląskiem

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Przycienty lechu majewski

Magiczny Śląsk i siermiężna PRL w filmie Lecha Majewskiego

Nominacje do Złotych Mask dla teatrów w Zagłębiu

Złote Maski dla zagłębiowskich teatrów?

Piotr Rogucki na planie filmu w Bytomiu

Bytom udaje PRL. Przy ul. Kilara kręcono scenę filmową