Śląskie miasta w kinie udają Moskwę, Berlin i Pragę, a nawet... Warszawę i świat Wiedźmina

W województwie śląskim wielokrotnie kręcono sceny do filmów na skalę ogólnopolską, europejską, a nawet i światową. Tarnowskie Góry grały Pragę, Katowice udawały Moskwę, Berlin i Londyn, a Ogrodzieniec idealnie wkomponował się w krainę fantasy Wiedźmina, znaną jako Kontynent. W ostatnim czasie nawet Zabytkowe Osiedle Nikiszowiec zagrało XX-wieczną Anglię. Które inne nasze miasta wcieliły się w podobne role?

- Rzecz, którą cenię sobie w tym regionie, to jego różnorodność - podkreśla scenarzysta Robert Ziębiński. - Mamy tu zarówno szklane budynki, centra, które mogą udawać ogromne metropolie, ale też bardziej kameralne czy wręcz industrialne miejsca, dzięki którym możemy przechodzić w klimatyczne sceny - dodaje.

Ziębiński jest scenarzystą w filmie "Diabeł" w reżyserii Błażeja Jankowiaka, którego sceny kręcono także w Tarnowskich Górach przez pierwsze dwa tygodnie lutego. Jego zdaniem stolica Polski zbyt często pojawia się w filmowych kadrach, a widzowie pragną nowych lokacji. Województwo śląskie jest regionem uniwersalnym, takim, w którym można nakręcić zarówno filmy historyczne, jak i współczesne.

Gangsterskie porachunki na katowickim osiedlu

W ostatnim czasie w naszym regionie coraz częściej realizowane są zdjęcia do filmów i seriali. Śląsk idealnie wciela się w rolę stolic europejskich, jak Budapeszt, Praga, Londyn czy Moskwa. Ba! Nawet w ciągu minionych tygodni Zabytkowe Osiedle Robotnicze Nikiszowiec kilkukrotnie zagrało Anglię w latach 20. XX wieku, a dokładnie miasto Birmingham. To tam toczyła się akcja popularnego serialu "Peaky Blinders" opowiadającego o gangsterskiej rodzinie Shelby, która usiłuje zwiększyć swoje wpływy, wykorzystując skradziony transport broni.

Na Śląsku działa grupa Piykne Bindry, składająca się z ludzi, którzy nie tylko znają tę produkcję, ale i przenoszą jej klimat w przemysłowe zakątki Katowic i okolic. W pierwszej połowie lutego śląska ekipa foto-Bindrów, inspirowana serialową rodziną Shelbych z Peaky Blinders została sfotografowana w katowickiej Fabryce Porcelany i na Nikiszowcu.

Peaky Blinders sesja w Katowicach
Piykne Bindry

Natomiast na początku roku zabytkowe przemysłowe osiedle wykorzystane zostało przez tarnogórskich raperów w tematycznej sesji fotograficznej. Duet 2Strona Ekranu postanowił zainspirować się historią gangsterskiej rodziny Shelbych i nagrać utwór "Peaky Blinders". Zapowiedzią do tego kawałka była właśnie przebierana sesja fotograficzna.

2Strona Ekranu sesja Peaky Blinders
2Strona Ekranu

W filmowych kadrach ze Śląska najczęściej pojawiają się Katowice

Oprócz wszystkich tych sesji inspirowanych popularną produkcją telewizyjną, Katowice kilkukrotnie wcielały się w europejskie stolice państw. Kadry ze stolicy naszego województwa możemy m.in. zobaczyć w filmach "Brigitte Bardot Cudowna" czy "Dolina Bogów". Katowice bardzo często wybierane są przez śląskiego reżysera - Lecha Majewskiego, który urodził się właśnie w tym mieście.

Podczas premiery filmu "Psie Pole", która odbyła się we Włoszech, Lech Majewski pytany był o lokacje, w których kręcono produkcję. - W Rzymie pytano mnie: "A co to za piękne miasto?". "Katowice? Imponujące" - wspomina reżyser. Na ekranie można zobaczyć m.in. okolice ronda, ulicy 3 Maja oraz kina Rialto.

Nie tylko Katowice wcieliły się w rolę europejskich miast. Zobaczcie inne kadry nakręcone w województwie śląskim w galerii.

Przycienty lechu majewski

Może Cię zainteresować:

Magiczny Śląsk i siermiężna PRL w nowym filmie Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna”

Autor: Teresa Semik

28/10/2022

Rojst

Może Cię zainteresować:

Trzeci sezon serialu Netflixa "Rojst" jest kręcony w województwie śląskim. Pierwszy sezon powstawał m.in. w Katowicach i Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

18/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon