Ukraińską artylerię naprowadzają na cel bezzałogowce z Gliwic

Cichymi bohaterami wojny w Ukrainie są bezzałogowce. Najwięcej można usłyszeć o tureckich Bayraktarach, ale służbę nad linii frontu pełnią również produkowane w Gliwicach systemy typu FlyEye. Wykorzystywane są one m.in. do naprowadzania ognia ukraińskiej artylerii.

Mat. Grupa WB
Fly Eye

- Dobre, bo polskie – napisał na twitterze Jarosław Wolski, analityk wojskowości i dziennikarz Nowej Techniki Wojskowej, publikując nagranie pokazujące efekty prowadzonego przez ukraińską artylerię ostrzału rosyjskich wojsk. Nagranie – jak poinformował – dokonane zostało przez polski dron FlyEye dostarczony przez Grupę WB.

- Ukraińcy są z naszych dronów od lat niesamowicie zadowoleni – pisze Wolski. To samo można usłyszeć od producenta tych bezzałogowców – należącej do Grupy WB gliwickiej firmy Flytronic. Jak przekazał nam jej prezes, Jarosław Zając, systemy te dostarczane są za naszą wschodnią granicę od roku 2014.

- Znają nas tam, rozpoznają i cenią – mówi prezes Zając.

Szczegółów współpracy, z oczywistych powodów, ujawnić nie może. Powszechnie dostępne informacje dotyczące produkowanych w Gliwicach bezzałogowców pozwalają jednak wyrobić sobie orientacyjny pogląd na temat tego, w jakich okolicznościach mogą być one stosowane. Wyposażony w głowicę obserwacyjną z kamerami telewizyjnymi i termowizyjnymi FlyEye, przekazujący w czasie rzeczywistym obraz z kamery i dane o lokalizacji celu do stacji kierowania i kontroli, może być wykorzystywany do obserwacji, patrolowania granic, prowadzenia działań poszukiwawczych (także w nocy) i ratunkowych, czy monitoringu infrastruktury krytycznej. Może także służyć – jak pokazują wydarzenia za naszą wschodnią granicą – do koordynowania ognia artylerii. Atutem FlyEye’a jest łatwość montażu, gotowość do startu w niecałe 10 minut i start poprzez wypuszczenie z ręki. Sprawia to, że system może być stosowany nawet w trudno dostępnych terenie.

Od ponad dekady bezzałogowce z Gliwic wykorzystywane są przez polską armię (stosują go Wojska Specjalne, Wojska Lądowe i Wojska Obrony Terytorialnej). Ich liczba zresztą stale rośnie. Na kilka dni przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisała z WB umowę na dostawę nowych zestawów FlyEye wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Bezzałogowce mają trafić (pierwsze już zostały wysłane, całość dostawy ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 r.) do wojsk rakietowych i artylerii. Systemy FlyEye zamówiła również Straż Graniczna oraz formacje mundurowe innych państw.

Kędzierzyn Koźle mural Ukraina

Może Cię zainteresować:

Gest solidarności z Ukrainą. Najlepszy antywojenny mural na Śląsku jest w Kędzierzynie-Koźlu

Autor: Maciej Poloczek

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon