ZUS przypomina: od 1 lutego można składać wnioski o 500+na nowy okres

Dopiero od 1 lutego rodzice i opiekunowie nieletnich mogą składać wnioski o 500+ na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wcześniej nie ma się z tym co wyrywać. O cierpliwość apeluje ZUS i przestrzega, że wnioski złożone przed terminem będą nieważne i trzeba je będzie składać jeszcze raz.

mat. ZUS
Dziecko

Nie dziś, nie jutro i nie z początkiem przyszłego tygodnia. Dopiero od środy, czyli od 1 lutego, można będzie składać wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwać będzie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

- Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 r., dlatego nie należy ich składać wcześniej – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

„Wyrywni” rodzice na zlożeniu wniosku przed 1 lutego niczego nie zyskają, a wręcz przeciwnie – taki wniosek zostanie uznany za nieważny i całą operację trzeba będzie powtarzać.

Rzeczniczka śląskiego ZUS zapewnia, że jeżeli rodzic czy opiekun złoży wniosek do końca kwietnia, to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca.

Przypomnijmy, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Żeby otrzymać 500+ na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Można to uczynić za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) z systemami operacyjnymi Android i iOS.

- Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować – tłumaczy Beata Kopczyńska.

Wniosek można też wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taki wniosek można również złożyć przez portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.

- Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku – informuje rzeczniczka śląskiego ZUS-u.

ZUS przypomina, że 500+ przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile zalegalizowali pobyt w Polsce (czyli także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z wojną i uzyskali legalny pobyt w Polsce). Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Paweł Jaroszek wiceprezes ZUS

Może Cię zainteresować:

„Nasza emerytura będzie całkiem zadowalająca”: deklaruje wiceprezes ZUS. Są jednak warunki

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Narty

Może Cię zainteresować:

Na terenie województwa śląskiego bony turystyczne można wykorzystać w 1600 punktach

Autor: Michał Wroński

18/01/2023

Chorzów Śródmiescie

Może Cię zainteresować:

Spis powszechny pokazał, że w naszych miastach jest więcej mieszkańców niż w urzędowych statystykach

Autor: Michał Wroński

24/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon