Żywiec i Pszczyna z najgorszym powietrzem w województwie śląskim

Polski Alarm Smogowy opublikował kolejną edycję swojego smogowego raportu. Nasz region nie wypadł w nim tak źle jak nas rozpowszechniony stereotyp przedstawia, co jednak nie znaczy, że jest dobrze. W dalszym ciągu największy problem z jakością powietrza ma u nas Żywiec i Pszczyna.

fot. M Wroński
Płuca smogowe Katowice

W tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda na Dolnym Śląsku, zdobywając pierwsze miejsce w trzech analizowanych kategoriach: liczby dni smogowych (tj. z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10), najwyższego rocznego stężenia pyłu PM10 i stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dane dla autorów rankingu dostarczyły statystyki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2022.

Średniorocznie wszyscy w normie. W Rybniku stężenie pyłu PM10 w dół o 40 procent!

Jak w poszczególnych kategoriach przedstawia się nasz region? Jeśli idzie o liczbę dni smogowych w roku, to niestety mamy swojego przedstawiciela w pierwszej trójce – za Nową Rudą (95 dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10) i Suchą Beskidzką (76 dni) znalazła się bowiem Pszczyna (75 dni, co i tak jest wynikiem dwa razy lepszym niż jeszcze kilka lat temu). W pierwszej dziesiątce obecny jest także Żywiec (62 dni) i Wodzisław Śląski (54 dni). Odnotujmy jednak, iż trzech przedstawicieli w czołówce ma też sąsiednia Małopolska.

Pszczynę odnajdziemy również w pierwszej trójce miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10 – wynik 37 µg/m jest tylko nieznacznie lepszy od tego, co pokazała stacja pomiarowa w Nowej Rudzie (38 µg/m) i nieco gorszy od tego, co uzyskano w Suchej Beskidzkiej (36 µg/m). Przy czym – i to autorzy raportu wyraźnie podkreślają - we wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie (norma krajowa wynosi 40 µg/m), co zdarzyło po raz pierwszy odkąd PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 roku. Analizując wyniki pomiarów na przestrzeni ostatnich lat aktywiści zwracają uwagę, że średnioroczne stężenie PM10 w Krakowie i Rybniku spadło aż 40 proc.

600 procent normy benzo(a)pirenu. To u nas, bo inni mają jeszcze gorzej

No i wreszcie trzecia z analizowanych kategorii, w której znalazły się miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu benzo(a)pirenu. Tym razem nie ma nas wśród pierwszej trójki (tworzą ją: dolnośląska Nowa Ruda oraz Sucha Beskidzka i Nowy Targ w Małopolsce), ale już w pierwszej dziesiątce – owszem. W Rybniku, Godowie i Żywcu, bo o tych miejscowościach mowa, stacje pomiarowe pokazały średnie roczne stężenie tego związku na poziomie 6 ng/m3 (norma krajowa wynosi 1 ng/m3).

Zdaniem aktywistów PAS wyniki tegorocznego raportu pokazują, że walka ze smogiem zaczyna prowadzić efekty. Co nie znaczy, że już jest dobrze.

- Powietrze powoli się poprawia, zmniejsza się również liczba zgonów wywołanych zanieczyszczeniem, ale sytuacja jest wciąż bardzo zła. W Polsce dymi 3 miliony „kopciuchów”. Kontynuacja, a nawet przyśpieszenie działań antysmogowych jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Kontrola komin dron

Może Cię zainteresować:

Coraz lepsze powietrze w Katowicach. Dane za okres od stycznia do września 2023 r. pokazują, że stężenie PM10 jest niższe o ponad 20 procent

Autor: Redakcja

31/10/2023

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Komin Familok

Może Cię zainteresować:

Gminy z województwa śląskiego najbardziej aktywne w programie „Czyste Powietrze”

Autor: Michał Wroński

30/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon