550. geburstag Mikołaja Kopernika. Będziemy świętować w Planetarium Śląskim i w kopalni Ignacy w Rybniku

W niedzielę 19 lutego 2023 r. przypadają 550. urodziny Mikołaja Kopernika. Choć Kopernik nie był Ślązakiem, to jego geburstag organizują Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku oraz Planetarium Śląskie w Chorzowie, które nosi imię Mikołaja Kopernika. Sprawdźcie, jakie atrakcje szykują te dwie placówki.

Grafika: Kopalnia Ignacy Rybnik
Geburstag Kopernika

Znany jako ten, który "wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię", astronom z Torunia rodem jest uznawany za jeden z najwybitniejszych umysłów w dziejach ludzkości, za jednego z uczonych, którzy wytyczyli drogę rozwoju nie tylko astronomii, ale również innych nauk ścisłych. "Wszystko zaczęło się od Kopernika, osoby wszechstronnie wykształconej. Oprócz matematyki i astronomii studiował prawo kanoniczne i medycynę (w Krakowie i Bolonii)." - piszą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego - prof. dr hab. Jan Sładkowski i dr hab. Ilona Bednarek, prof. UŚ w artykule us.edu.pl/550-rocznica-urodzin-mikolaja-kopernika

Uznawany jest za twórcę teorii heliocentrycznej, która obaliła paradygmat, głoszący, że to Ziemia leży w centrum wszechświata. Sam Kopernik w dziele swojego życia pt. „De revolutionibus orbium coelestium libri sex”, czyli o „O obrotach sfer niebieskich ksiąg sześcioro”, proponował przyjęcie systemu heliocentrycznego jako modelu Wszechświata, który w tamtych czasach ograniczał się do Układu Słonecznego, a konkretnie: nie wykraczał poza orbitę Saturna.

Jak piszą prof. Składkowski i dr. hab. Bednarek, dopiero za namową przyjaciół i stosunkowo późno Mikołaj Kopernik opublikował swoją pracę. Stało się to w 1543 roku, tym samym, w którym zmarł. Nie powinno to dziwić – uczony obawiał się tego, jak zostanie przyjęte jego dzieło zarówno poprzez środowisko kościelne, jak również naukowe. Tym bardziej, że nie dysponował żadnym dowodem potwierdzającym swoje tezy. Jego teoria stała w jawnej sprzeczności z liczącym ponad 2000 lat geocentrycznym poglądem na budowę świata. „De revolutionibus” tworzone było w bardzo niespokojnym, pełnym napięć czasie reformacji, co niewątpliwie rzutowało na sposób, w jaki przyjęte zostało dzieło Kopernika.

W tym roku, konkretnie 19 lutego, przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (naukowiec przyszedł na świat w 1473 roku). Z tej okazji dwie placówki w naszym regionie przygotowały specjalne atrakcje w tym dniu.

Geburstag Kopernika w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

W niedzielę 19 lutego od godz. 11.00 na zwiedzających będzie czekać szereg atrakcji, które zaskoczą zarówno młodszych, jak i starszych. Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy przechadzał się będzie sam Mikołaj Kopernik. Będzie pozował do selfie i zapraszał do urodzinowego tańca. Od godz. 11.00 w budynku stolarni szybu Głowacki na uczestników wydarzenia czekać będą kosmiczne warsztaty tematyczne oraz pokazy dronów i technologii wirtualnej rzeczywistości. W budynku dawnej sprężarkowni od godz. 11.00 dostępna będzie wystawa modelarzy rakietowych. O godz. 13.00 w kierunku słońca zostanie wystrzelona specjalna rakieta. Wieża widokowa zmieni się w jego obserwatorium. Na szczycie zainstalowana zostanie luneta do obserwacji nieba. Atrakcja dostępna będzie od godz. 15.00 do 18.30. W nadszybiu Kościuszko zaprezentowana zostanie wystawa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny „Kopernik na grubie”. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są stronie kopalniaignacy.pl

W maszynowni szybu Kościuszko o godz. 14.00 pojawi się mincerz, który będzie wybijał pamiątkowe monety okolicznościowe dla wszystkich zwiedzających (ilość ograniczona, do wyczerpania zapasów).

Kulminacją jubileuszu urodzin Kopernika będzie pokaz fontann zimnych ogni oraz specjalna iluminacja wieży widokowej (godz. 18.30).

Tego dnia bilety łączone na wszystkie atrakcje w promocyjnych cenach. Bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 8 zł. Wystawa „Wiek Pary” czynna będzie w godz. 11.00 – 14.00. Pokazy maszyny parowej w ruchu: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00.

Program 550. urodzin Kopernika w Kopalni Ignacy:

Sobota (18 lutego) – warsztaty dla osób indywidualnych:

LECIMY W KOSMOS – WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ
Godziny: 11.00 – 19.00
Wejście: bez zapisów
Wiek: 12+
Zapraszamy do zagrania w Interkosmos2000, z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości, a także na wirtualną wycieczkę do Kopalni Luiza w Zabrzu.

„OCZAMI” DRONA I NIE TYLKO
Godziny: 13.00-19.00,
Wejście: bez zapisów
Wiek: w każdym wieku
Zapraszamy do zobaczenia różnych rodzajów dronów, a także posterowania małymi dronami edukacyjnymi.

BUDOWA ŁAZIKA Z KLOCKÓW LEGO ORAZ WARSZTATY PROGRAMISTYCZNE
Godziny: 15.00-19.00
Wejście: obowiązują zapisy:
https://forms.office.com/e/VrBg6sGV5H
Wiek: 12+
Zapraszamy do zbudowania łazika marsjańskiego z klocków Lego Prime oraz zaprogramowanie go, tak by pokonał zaplanowaną trasę. Zapraszamy młodzież (12+).

KOSMICZNE PLANSZÓWKI
Godziny: 15.00-19.00
Wejście: bez zapisów
Wiek: dzieci, młodzież i dorośli
Zapraszamy do poznania ciekawych gier planszowych o tematyce Kosmosu, m.in. grę Solar System Voyager – jest to Kosmiczna gra planszowa o rywalizacji w nowym wyścigu kosmicznym, w której planuje się misje, buduje bazy lub hotele, rozwijaj drzewko technologii, odkrywa kosmos, poruszając się po ruchomej makiecie Układu Słonecznego, która symuluje grawitację zgodnie z Prawami Keplera. Ponadto zostaną zaprezentowane inne gry, m.in. Ganimedes, Slingshot to Mars, Terraformacja Marsa, jak również te dla najmłodszych – Kosmiczna misja, Zakodowany Kosmos czy Był sobie Kosmos.

Niedziela (19 lutego)

Nadszybie szybu Kościuszko

14.30 – oficjalne rozpoczęcie obchodów, przywitanie gości
14.45 – Potańcuj z Kopernikiem – pokaz tańców i muzyki z epoki renesansu
15.00 – Ruszył słońce, ruszy i maszynę – pokaz maszyny parowej z Mikołajem Kopernikiem
15.30 – „Kopernik był Ślązokiem!” – gawęda online z prof. Janem Miodkiem
16.00 – Opowieść o Koperniku, co Słońce zatrzymał, a ruszył Ziemię – prelekcja Grzegorza Przybyły z Planetarium Śląskiego
17.00 – Potańcuj z Kopernikiem – pokaz tańców i muzyki z epoki renesansu
17.30 – Frombork dawniej i dziś – wykład Jarosława Bugaja z Planetarium Śląskiego
18.15 – Potańcuj z Kopernikiem – pokaz tańców i muzyki z epoki renesansu
18.30 – Uroczyste zakończenie urodzin pod wieżą widokową

Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział Śląski, Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz Akademią Techniczną Małolata.

Seanse poświęcone Kopernikowi w Planetarium Śląskim w Chorzowie

W niedzielę, 19 lutego w Planetarium Śląskim odbędzie się seans na żywo poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.

- Przeniesiemy się setki lat w przeszłość i zobaczymy niebo które mógł oglądać Kopernik - opisuje wydarzenie planetarium. - Poznamy historię gwiazdozbiorów, instrumenty astronomiczne używane do obserwacji nieba oraz zobaczymy jak zmieniały się poglądy astronomów na budowę Układu Słonecznego - dodaje.

W trakcie seansu wyjaśniona zostanie proces udowodnienia przez Kopernika słuszności teorii heliocentrycznej. Wydarzenie będzie prowadzone z wykorzystaniem analogowej oraz cyfrowej aparatury planetarium.

Lista wydarzeń podczas wydarzenia "Niebo Kopernika"

Oprócz samego seansu, udział w wydarzeniach zorganizowanych przez planetarium jest bezpłatny. Oto ich lista:

  • 10:30 – 11:15 - Sala Planetarium - Seans "Niebo Kopernika". dr Waldemar Ogłoza, Grzegorz Przybyła, Planetarium Śląskie,
  • 11:30 – 12:10 - Sala Idei - Prelekcja "Przyrządy obserwacyjne Kopernika" – Marek Ledwoń, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii,
  • 12:30 - 13:10 - Sala Idei - Prelekcja " Wstrzymał..., ruszył..., i co dalej? Czyli na czym polega odkrycie Kopernika?" – dr Waldemar Ogłoza, Planetarium Śląskie,
  • 13:15 – 13:45 - Sala Idei - Prezentacja „Galileo Galilei - Dialog 391 lat później" – Marek Ledwoń, Jarosław Bugaj, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
  • 13:50 - 14:20 - Sala Idei - Prezentacja „Frombork miasto nieoczywiste” - Jarosław Bugaj, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Lista zapisów na wydarzenie jest dostępna na stronie Planetarium Śląskiego.

Planetarium Śląskie przed laty

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. Planetarium Śląskie na starych zdjęciach

Autor: Tomasz Borówka

30/12/2022

Zabudowa ul Kościelnej w 1995 r., Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Michał Bulsa: Patronackie osiedla robotnicze to nie tylko familoki. Projektowali je znani architekci

Autor: Katarzyna Pachelska

22/10/2022

Kodeks Macieja Korwina zostaje w Polsce

Może Cię zainteresować:

Bezcenny manuskrypt „Kodeks Macieja Korwina” zostaje jednak w Polsce. Łukasz Kohut: „Kropla drąży skałę”

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/04/2022

Otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

Może Cię zainteresować:

Otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Zdjęcia z Parady Steampunkowej

Autor: Redakcja

04/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon