6,5 mln tabletek jodu dla mieszkańców woj. śląskiego. „Na wypadek zagrożenia radiacyjnego”

Do samorządów na terenie całego województwa śląskiego trafiło 6,5 mln tabletek ze stabilnym jodem. - To (…) jest działaniem prewencyjnym na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Należy podkreślić, że dziś takiego zagrożenia nie ma - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

Patryk Osadnik
Wojewoda Jarosław Wieczorek

Tabletki ze stabilnym jodem do gmin i powiatów zaczęły być dostarczane w połowie września 2022. Akcja zakończyła się kilka dni temu, a była realizowana przez Państwową Straż Pożarną, z której magazynów preparat ma trafić do samorządów i dalej do konkretnych punktów dystrybucji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało komunikat, w którym poinformowało, że ma to związek z walkami w okolicy zaporoskiej elektrowni atomowej w Ukrainie. We wtorek, 4 października, konferencję prasową w tej sprawie zwołał wojewoda Jarosław Wieczorek.

- To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji jodu w województwie śląskim, jest działaniem prewencyjnym na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Należy podkreślić, że dziś takiego zagrożenia nie ma - przekazał Jarosław Wieczorek.

W sumie dla mieszkańców województwa śląskiego zabezpieczono 6,5 mln tabletek stabilnego jodu.

- Lista miejsc dystrybucji będzie ogłaszana przez jednostki samorządu terytorialnego - poinformował wojewoda.

Zniszczenia na Ukrainie

Może Cię zainteresować:

Nasz dziennikarz z Ukrainy: "Nowa szkoła, rok temu postawili. Nowoczesna. Parę dni temu dostała od ruskich dwie rakiety"

Autor: Jacek Skorek

04/10/2022

Nie należy zażywać jodu bez wyraźnej potrzeby

Wojewódzki konsultant ds. endokrynologii Janusz Strzelczyk podkreślił, że nie należy zażywać preparatów zawierających jod bez wyraźnej potrzeby.

- Jako endokrynolog muszę przestrzec przed nieodpowiedzialnym przyjmowaniem najróżniejszych preparatów, do których dostęp czasem mają pacjenci. W przypadku osób starszych może to doprowadzić do częściowej lub całkowitej niedoczynności tarczycy, a w przypadku osób młodszych - do nadczynności, która jest jeszcze gorsza - podkreślił Janusz Strzelczyk.

Przyjęcie tabletek ze stabilnym jodem ma na celu zablokowanie wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego jodu, który w przypadku zagrożenia radiacyjnego może gromadzić się w organizmie. Najlepiej zrobić to do dwóch godzin po otrzymaniu komunikatu od stosownych służb, ale korzystne działanie preparat zapewnia nawet w przypadku przyjęcia go do ośmiu godzin po ekspozycji na działanie promieniowania.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem:

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3. do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1. miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
Maska

Może Cię zainteresować:

Przez brak węgla tej zimy uchwała antysmogowa pozostanie martwym prawem

Autor: Michał Wroński

04/10/2022

Preparatu nie mogą przyjmować:

  • osoby uczulone na jodek potasu i inne znajdujące się w nim składniki,
  • osoby z niedoczynnością tarczycy,
  • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią)
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry).

Uważać powinny także osoby, które w przeszłości leczyły choroby tarczycy, mają nieleczoną autonomię tarczycy lub zaburzenia czynności nerek, a także leczą zaburzenia nadnerczy, są odwodnione, przyjmują leki hamujące czynności tarczycy, moczopędne oraz kaptopril, enalapril lub chinidynę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Wojewoda Jarosław Wieczorek

W 1986 roku podawano dzieciom płyn Lugola

Przypomnijmy, że jak dotąd jedyna akcja związana z zapobieganiem skutkom radiacji w Polsce odbyła się po wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku.

Kilka dni później, choć nie było wiadomo, co tak naprawdę się stało, ponieważ przepływ informacji skutecznie blokowały organy ZSRR, w całym kraju zaczęto podawać dzieciom oraz młodzieży płyn Lugola. Szacuje się, że otrzymało go około 18 milionów osób.

Płyn opracowany przez Francuza Jeana Lugola, wpływa na działanie tarczycy. W zależności od dawki pobudza lub hamuje jej działanie. W zamyśle pomysłodawców akcji z lat 80. XX wieku jego odpowiednia ilość miała wstrzymać pracę tarczycy na około dziesięć dni i w ten sposób zatrzymać wchłanianie radioaktywnego izotopu jodu.

Andrzej Duda (GCZD)

Może Cię zainteresować:

168 milionów na rozbudowę Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Czek wręczył Andrzej Duda

Autor: Patryk Osadnik

03/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon