Audycja mniejszości niemieckiej ma swoje miejsce na antenie – zapewnia prezes Radia Katowice

Co z audycją mniejszości niemieckiej na antenie Radia Katowice? Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” otrzymała wypowiedzenie lokalu, który zajmuje w siedzibie radia i przygotowuje tam swój program. – To nie oznacza, że „Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej” zniknie z anteny – zapewnia Piotr Ornowski, prezes Radia Katowice.

fot. FB/Radio Katowice
Radio Katowice

„Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej” ukazuje się na antenie Radia Katowice od ponad 30 lat. Zawsze był przygotowywany w siedzibie radia, gdzie Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” wynajmowała pomieszczenie. Teraz umowa została wypowiedziana, o czym napisaliśmy w piątek, 14 października 2022 r.

Zapytaliśmy o powody tej decyzji w Radiu Katowice. Paweł Małysz, dyrektor finansowy radia odpowiedział nam, że wypowiedzenie umowy jest zgodne z zapisami, a pomieszczenie zajmowane przez mniejszość niemiecką jest im potrzebne na działalność statutową. Dietmar Brehmer, przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” i twórca radiowej audycji, podkreślał, że teraz nie będą mieli jak przygotować audycji.

Prezes Radia Katowice zapewnia, że audycja mniejszości niemieckiej ma miejsce na antenie

Po artykule na portalu ŚLĄZAG zareagował Piotr Ornowski, prezes Radia Katowice. Stwierdził, iż nieprawdą jest, że wypowiedzenie umowy najmu lokalu uniemożliwi realizację audycji mniejszości niemieckiej i „nieprawdziwa jest sugestia”, że Radio Katowice zaprzestaje jej emisji.

- Audycja od lat ma swoje miejsce na antenie. Jest wpisana zarówno w plan finansowo-programowy na rok 2022, jak i na rok 2023 – wszystkie plany zostały już wysłane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i zatwierdzone – napisał prezes Radia Katowice.

W piśmie wysłanym do redakcji portalu ŚLĄZAG prezes Piotr Ornowski dodaje, że wypowiedziano umowy wszystkim podmiotom zewnętrznym, które do tej pory wynajmowały w rozgłośni lokale. Zapewnia też, że nie wiąże się to w żadnym stopniu ze zmianą zasad współpracy przy tworzeniu audycji mniejszości niemieckiej.

- Nadal Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” może korzystać ze studia i realizatora przy tworzeniu audycji na dotychczasowych warunkach – zapewnia Piotr Ornowski. Przygotowanie takiej audycji jest jednak o wiele bardziej wymagające i nie wystarczy jedynie studio i realizator. Niemiecka wspólnota zwróciła się do prezesa Radia Katowice z prośbą o przedłużenie umowy na wynajem pomieszczenia redakcyjnego.

Dietmar Brehmer

Może Cię zainteresować:

Nie chcą Niemców w Radiu Katowice. Po 30 latach nie będzie już audycji mniejszości?

Autor: Maciej Poloczek

14/10/2022

Marsz Autonomii 2022 23

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Słowiańska gwara z niemieckobrzmiącymi słowami. Jaki naprawdę jest język śląski?

Autor: Dariusz Zalega

07/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon