Czy prezydent podpisze ustawę o języku śląskim? Śląska delegacja pojedzie do Warszawy. Twardoch, Rokita i Talarczyk przekonają Andrzeja Dudę?

Parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele kultury ze Śląska pojadą do Warszawy spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Chcą go przekonać do podpisania ustawy o języku śląskim.

Kancelaria Prezydenta
Palac prezydencki

Czy prezydent podpisze ustawę o języku śląskim? Senator Nowej Lewicy obiecał gyszynk

Sejm przegłosował ustawę uznającą śląską godkę za język regionalny. Według zapowiedzi polityków koalicji rządzącej, Senat zatwierdzi ją bez poprawek na posiedzeniu 8 maja. Ostateczna decyzja będzie należała do prezydenta Andrzeja Dudy, który może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

26 marca 2024 r. na antenie Radia Piekary senator Nowej Lewicy Maciej Kopiec przyznał, że w tej sprawie do Pałacu Prezydenckiego najprawdopodobniej uda się delegacja śląskich polityków i ludzi kultury. Wyraził przy tym sceptycyzm, co do możliwości przekonania prezydenta.

- Na podstawie tego, co pan prezydent Andrzej Duda robił w swoich dwóch kadencjach, ja się nie spodziewam po nim niczego dobrego. Zakładam, że raczej zaskoczy mnie negatywnie, niż pozytywnie, natomiast obiecołech mu gyszynk. Jak podpisze ta ustawa, to mu zawioza gyszynk i go przeprosza za te moje słowa.

Śląska delegacja pojedzie do stolicy. Twardoch, Rokita i Talarczyk przekonają Andrzeja Dudę?

Wygląda na to, że wcześniej rozważana delegacja ze Śląska, rzeczywiście uda się do prezydenta. W poniedziałek 29 kwietnia w Rozmowie Dnia Radia Piekary taką informację przekazał Maciej Kopiec. Senator zdradził, że dzień wcześniej, w niedzielę 28 kwietnia, w biurze eurodeputowanego Łukasza Kohuta na katowickim Nikiszowcu odbyło się spotkanie poświęcone realizacji pomysłu.

Red. Marcin Zasada dopytywał, czy w planowanym autokarze do Warszawy znajdzie się miejsce dla Szczepana Twardocha, Zbigniewa Rokity i Roberta Talarczyka? - Oczywiście że tak, dlaczego nie, pełen przekrój śląskich środowisk. Jeżeli ktoś będzie chciał pojechać to powinien. Zaproszenie powinno być otwarte dla wszystkich osób, którym na sercu leży robota narodotwórcza na Śląsku - odpowiedział Kopiec.

W rozmowie z redaktorem naczelnym Ślązaga, słowa Kopca potwierdził Łukasz Kohut. Jak mówił, delegacja będzie liczyła kilkadziesiąt osób, a w jej skład wejdą zarówno politycy odpowiedzialni za projekt ustawy, jak i śląscy samorządowcy i przedstawiciele kultury. Europoseł planuje także wysłanie do prezydenta listu podpisanego przez samorządowców ze Śląska, który będzie zachęcał go do podpisania ustawy o języku regionalnym.

- Śląskie samorządy będą beneficjentami zapisów ustawy o języku regionalnym, w związku z którą do naszych miast trafią pieniądze na naukę języka śląskiego w szkołach. Chciałbym, żebyśmy mówili w tej sprawie jednym głosem - przekazał Kohut.
Jezyk slaski sejm

Może Cię zainteresować:

Język śląski jako regionalny przegłosowany w Sejmie! Teraz czas na Senat i prezydenta. Co zrobi Andrzej Duda?

Autor: Arkadiusz Szymczak

26/04/2024

Jezyk slaski

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik: Język regionalny to jedyna droga dla ocalenia języka śląskiego, wyprowadzenia godki ze skansenu

Autor: Redakcja

27/04/2024

Jan miodek ruch chorzow

Może Cię zainteresować:

Co tak naprawdę profesor Jan Miodek sądzi dzisiaj o języku śląskim? Jego wypowiedź sprzed 13 lat powraca jak bumerang

Autor: Arkadiusz Szymczak

28/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon