Dom z widokiem na pole golfowe. Majorka? Teneryfa? Nie, to środek metropolii i czarnego Śląska

Dom bliźniak z widokiem na pole golfowe. Taki luksus to może na Wyspach Kanaryjskich albo na Majorce. Ale w centrum metropolii, w sercu czarnego Śląska? A właśnie, że tak! Ten dom w Siemianowicach Śląskich został zaprojektowany dla fanów minimalizmu. Autorkami wnętrz są katowickie architektki Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz. Zobaczcie, jak urządziły dom przy polu golfowym.

Ten dom nie poraża wielkością. Ot, przeciętny bliźniak o powierzchni 142 m2. Ale - jakby powiedzieli agenci nieruchomości - lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. To ona przesądza o jego niezwykłości. Bo widok z salonu na pole golfowe to już podchodzi pod luksus.

Dom z widokiem na pole golfowe

Dom został zbudowany na skraju pola golfowego w Siemianowicach Śląskich. Autorkami projektu wnętrz są dwie katowickie architektki, które mają na koncie m.in. takie projekty:

- Inwestorom zależało na naturalnych materiałach, strukturach i fakturach, stonowanej kolorystyce oraz funkcjonalnych rozwiązaniach - mówią Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz. - Są też fanami minimalizmu. Jednocześnie, jako że w domu mieszkają dzieci, cenią sobie praktyczne rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie rodziny. Szczególną uwagę zwracali na detal oraz estetykę zaproponowanych rozwiązań - dodają.

Praca nad projektem wnętrz rozpoczęła się jeszcze przed ukończeniem stanu surowego domu, dlatego na szczęście były możliwe drobne zmiany w układzie funkcjonalnym.

Jak to? Ściany i słupy bez tynku? Takie surowe?

Parter domu składa się z otwartej strefy dziennej z kuchnią, jadalnią, przeszklonym pokojem i salonem z widokiem na pole golfowe. Piętro z kolei stanowi przestrzeń prywatną, znajdują się tam pokoje dziecięce, sypialnia rodziców oraz łazienka.

Skąd pomysł na przeszklony pokój na parterze? - Postanowiliśmy wydzielić pokój gościnny/bawialnię przeszkleniem, dzięki temu strefa dzienna optycznie jest większa, a w razie potrzeby większej prywatności można ją przysłonić zasłonami - tłumaczą projektantki.

Zdecydowano się na pozostawienie bez tynkowania stropów nad parterem oraz belek i słupów konstrukcyjnych. Udało się też nieco zmienić geometrię klatki schodowej i otworzyć jej przestrzeń. Klatka schodowa ma trzon z zabudowy meblowej, który płynnie przechodzi w balustradę na piętrze. Posadzka z mikrocementu w złamanej jasnej szarości na wejściu i w kuchni komponuje się z naturalną drewnianą podłogą w strefie dziennej.

Kuchnię, wykończoną w dębowym fornirze, podkreślają kamienne blaty w satynowym wykończeniu. Surowość naturalnych materiałów wykończeniowych została skontrastowana z miękkimi zasłonami oraz dywanami. Na betonowym suficie jest czarne oświetlenie architektoniczne oraz dekoracyjne oprawy, które podkreślają strefę salonu czy jadalni.

Sklejka rządzi, sklejka radzi, sklejka nigdy cię nie zdradzi

- Na piętrze zdecydowaliśmy o nie wykonywaniu sufitów podwieszanych w pokojach - wyjaśniają projektantki. - Dzięki temu zyskaliśmy dodatkową przestrzeń, która została podkreślona okładziną ze sklejki brzozowej, na której tle odznaczają się betonowe elementy konstrukcyjne, także pozostawione bez tynku. Wykończenie ze sklejki pozwoliło na wprowadzenie zasady, że do wysokości ok. 270 cm większość elementów jest utrzymana w bieli, dół odcina się w czytelny sposób od linii betonowych belek oraz sufitów - dodają Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz.

Poza sypialnią rodziców na piętrze znajduje się także główna łazienka oraz dwa pokoje synów. Pokój starszego syna ma wydzieloną dodatkową przestrzeń sypialną w postaci antresoli. Ta przestrzeń została w całości wykończona sklejką, łącznie z zabudową łóżka. Prowadzą na nią stalowe schody, w naturalnym oksydowanym wykończeniu. Górna łazienka jest utrzymana w neutralnych kolorach z akcentami ze stali nierdzewnej, w postaci baterii czy grzejnika dekoracyjnego. Na piętrze w przestrzeni wysokich sufitów wykończonych sklejką dyskretnie odznaczają się białe szynoprzewody oraz wiatraki. Całość uzupełnia miękkie w formie dekoracyjne oświetlenie.

Projektantki z Katowic podsumowują: Efekt końcowy współpracy z naszymi inwestorami to harmonijne wnętrze, w którym można odpocząć od codziennego zgiełku. Jednocześnie jest to przestrzeń ponadczasowa i przemyślana w swojej prostocie.

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Wiszaca stodola ustron projekt domu 16

Może Cię zainteresować:

Wisząca stodoła w Ustroniu to trzy domy w jednym. Luksusową willę ze strefą spa zaprojektowali architekci ze Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

07/08/2023

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon