Historyczny Ślązag. Jak Niemcy poznali tajemnice Obszaru Warownego "Śląsk"?

W naszym programie Historyczny Ślązag wracamy do tajemnic Obszaru Warownego "Śląsk". Mowa jednak będzie o tym, że tych tajemnic nie udało się Wojsku Polskiemu utrzymać. Jak się okazało, przed wybuchem II wojny światowej Niemcy zdołali zdobyć bardzo wiele informacji na temat polskich fortyfikacji broniących Śląska.

1 września 1939 roku w okolicy Halemby w ręce żołnierzy polskich wpadła niecodzienna zdobycz. W uszkodzonym i opuszczonym przez załogę niemieckim samochodzie pancernym odnaleźli oni mapę, na której znajdowały się szczegółowo naniesione schrony Obszaru Warownego "Śląsk". A więc, mimo starannego maskowania i kamuflażu tych obiektów, Niemcy zdobyli precyzyjne informacje na ich temat! Meldunek o zdobyczy i nią samą wysłano do sztabu Śląskiej Grupy Fortecznej. Niewątpliwie wzbudziła tam duże poruszenie, a być może nawet wywołała szok wśród oficerów sztabowych. Mieli oto przed sobą dobitny dowód znaczącego sukcesu niemieckiego wywiadu.

Dziś wiemy, że był on jeszcze większy, niż wynikałoby to z samej tylko zdobytej wtedy mapy. Wehrmacht kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej wydał publikację poświęconą polskim fortyfikacjom (naturalnie tajną, do użytku wewnętrznego). Znalazły się w niej m.in. przekroje wewnętrzne polskich schronów na Górnym Śląsku. Świadczy to o tym, że niemiecki wywiad uzyskał dostęp nawet do dokumentacji budowlanej tych obiektów.

Niemcy gromadzili informacje na temat polskich fortyfikacji, wykorzystując różne źródła. Ważną rolę odgrywała też obserwacja schronów OW "Śląsk" z dogodnych punktów obserwacyjnych po niemieckiej stronie granicy. Wykonywane przez niemieckich obserwatorów fotografie również zamieszczono w publikacji z 1939 roku.

Historyczny Ślazag Co skrywa tajemnicze wzgórze

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Tajemnicze wzgórze pod Dąbrówką Wielką

Autor: Tomasz Borówka

29/04/2023

Historyczny slazag odc 1

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Tajemnica Jakoba Scharfa i fotografii Katowic z 1939 roku

Autor: Tomasz Borówka

17/04/2022

Cmentarz panewnicki pogrzeb ekshumowanych w 1947 roku

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Panewnickie tajemnice września 1939 roku. Mogiły nadal czekają na odkrycie, ofiary - na godny pochówek

Autor: Tomasz Borówka

25/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon