Historyczny Ślązag. Jak Niemcy poznali tajemnice Obszaru Warownego "Śląsk"?

W naszym programie Historyczny Ślązag wracamy do tajemnic Obszaru Warownego "Śląsk". Mowa jednak będzie o tym, że tych tajemnic nie udało się Wojsku Polskiemu utrzymać. Jak się okazało, przed wybuchem II wojny światowej Niemcy zdołali zdobyć bardzo wiele informacji na temat polskich fortyfikacji broniących Śląska.

1 września 1939 roku w okolicy Halemby w ręce żołnierzy polskich wpadła niecodzienna zdobycz. W uszkodzonym i opuszczonym przez załogę niemieckim samochodzie pancernym odnaleźli oni mapę, na której znajdowały się szczegółowo naniesione schrony Obszaru Warownego "Śląsk". A więc, mimo starannego maskowania i kamuflażu tych obiektów, Niemcy zdobyli precyzyjne informacje na ich temat! Meldunek o zdobyczy i nią samą wysłano do sztabu Śląskiej Grupy Fortecznej. Niewątpliwie wzbudziła tam duże poruszenie, a być może nawet wywołała szok wśród oficerów sztabowych. Mieli oto przed sobą dobitny dowód znaczącego sukcesu niemieckiego wywiadu.

Dziś wiemy, że był on jeszcze większy, niż wynikałoby to z samej tylko zdobytej wtedy mapy. Wehrmacht kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej wydał publikację poświęconą polskim fortyfikacjom (naturalnie tajną, do użytku wewnętrznego). Znalazły się w niej m.in. przekroje wewnętrzne polskich schronów na Górnym Śląsku. Świadczy to o tym, że niemiecki wywiad uzyskał dostęp nawet do dokumentacji budowlanej tych obiektów.

Niemcy gromadzili informacje na temat polskich fortyfikacji, wykorzystując różne źródła. Ważną rolę odgrywała też obserwacja schronów OW "Śląsk" z dogodnych punktów obserwacyjnych po niemieckiej stronie granicy. Wykonywane przez niemieckich obserwatorów fotografie również zamieszczono w publikacji z 1939 roku.

Historyczny Ślazag Co skrywa tajemnicze wzgórze

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Tajemnicze wzgórze pod Dąbrówką Wielką

Autor: Tomasz Borówka

29/04/2023

Historyczny slazag odc 1

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Tajemnica Jakoba Scharfa i fotografii Katowic z 1939 roku

Autor: Tomasz Borówka

17/04/2022

Cmentarz panewnicki pogrzeb ekshumowanych w 1947 roku

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Panewnickie tajemnice września 1939 roku. Mogiły nadal czekają na odkrycie, ofiary - na godny pochówek

Autor: Tomasz Borówka

25/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ernst borinski

"Ale zapomniałem", czyli pan z Katowic bohaterem Ameryki

Osiedle A  Tychy plac świętej Anny lot ptaka

Inauguracja Nocy Muzeów w Tychach - spacer po osiedlu "A"

50 piłkarzy wszech czasów Ruchu Chorzów

Kto był najlepszym piłkarzem w historii Ruchu Chorzów?

Chorzow lata 90 1

Chorzów na zdjęciach sprzed 30 lat. Z archiwum w Szwajcarii

Historyczny Ślązag

Historyczny Ślązag. Najgłośniejsza afera przemytnicza

Plac Tadeusza Kościuszki nosił imię Józefa Stalina

Bytom, miasto blisko Stalinogrodu

Archiwalne zdjęcie placu Grunwaldzkiego

Gdzie stał zamek? Wiele poszlak wskazuje na jedno miejsce