Kulturalny ŚLĄZAG na sam koniec lipca 2022. Koncerty, spektakle, pokazy od 29 do 31 lipca

Przed nami ostatni weekend lipca. A później już tylko sierpień i koniec wakacji. Dlatego nie warto gnuśnieć w domu, tylko wyżywać się kulturalnie. Zwłaszcza, że są ku temu piękne powody. Spójrzcie na naszą listę najciekawszych wydarzeń kulturalnych w metropolii oraz poza nią w weekend 29-31 lipca 2022 r.

Wydarzenia kulturalne w weekend 29-31 lipca 2022

  • Letnie Brzmienia, Katowice. Letnie Brzmienia to wakacyjny cykl ponad 100 koncertów na świeżym powietrzu, w 13 miastach z najpopularniejszymi artystkami i artystami, którzy mają moc przyciągania i czarowania publiczności. W plenerze, na placu przy Hali Parkowej, naprzeciwko Parku Kościuszki, wystąpi w piątek 29 lipca Mrozu, autor tekstów, kompozytor, producent. Ma na koncie pięć albumów studyjnych, szósty - „Złote Bloki” - ukazał się w 1 kwietnia 2022 roku.
   Więcej: Letnie Brzmienia w Katowicach. Przy Hali Parkowej zagrają m.in. sanah, Kwiat Jabłoni i Zalewski
  • Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wisła, Szczyrk, Żywiec, Istebna, Ujsoły. To wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. ziś nie tylko Wisła przyjmuje śpiewających i grających górali, ale też Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Ujsoły, Istebna oraz czeski Jabłonków. Impreza trwa ponad tydzień, wliczając w to dwa weekendy. Na scenach występują zespoły nie tylko z Polski i ościennych krajów, ale też z egzotycznych. W tym roku gośćmi będą grupy m.in. z Kolumbii, Indii czy Republiki Zielonego Przylądka. Tydzień Kultury Beskidzkiej 2022 rozpocznie się 30 lipca, a zakończy 7 sierpnia 2022 roku.
   Program w śląskich miejscowościach: Tydzień Kultury Beskidzkiej, największe polskie święto folkloru, zacznie się 30 lipca. Koncerty m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Istebnej
  • Festiwal AlterFest, Mysłowice. Jubileuszowa, 10. edycja tego święta muzyki alternatywnej po raz pierwszy w historii przenosi się w plener, na kąpielisko Słupna. W tym roku w nie zabraknie najważniejszego gitarowego zespołu polskiej muzyki alternatywnej ostatnich lat – L.Stadt; poszukiwaczy dreszczy i fascynatów przenoszenia się w czasie za pomocą dźwięku – mona polaski; sugestywnego wokalu zanurzonego w mrocznych brzmieniach, balansującego między elektroniką a synthpopem – Baasch; kompozytora, multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta – L.A.S.; dreampopowych melodii przeplatanych house’owymi brzmieniami – Kamp!; mieszanki elektro-dub ambientu z niezależnym rockiem i szczyptą jazzowych harmonii – Korbowód; eteryczno, bluesowo-folkowych utworów – Daniel Spaleniak; onirycznego duetu nawiązującego do alternatywnego R&B i ambientu – Coals; betonowej samby porywającej do tańca – Rat Kru; oraz nadziei rodzimej alternatywy i pierwszej generacji polskiej muzyki XXI wieku – Muchy.
   Więcej: AlterFest 2022, święto muzyki alternatywnej, odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach
  • Śląskie Miraże Art Fest, Pszczyna. To wydarzenie promujące kulturę, sztukę oraz produkty regionalne. Impreza odbędzie się od 29 do 31 lipca. Odbywa się w pszczyńskim parku. Wśród atrakcji koncerty, strefa bajtla, food trucki, kino letnie, teatr. W piątek 29 lipca wystąpią Ferbi NTE i Martin Lange, w sobotę 30 lipca Sibuku, Muchy i Natalia Przybysz, a w niedzielę 31 lipca Nita, Sidney Polak i O.S.T.R. Wstęp wolny.
  • Muzyczna Parkowa Niedziela, Dąbrowa Górnicza. W Parku Hallera w niedzielę 31 lipca o godz. 17 wystąpi Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band. Powstała ona jesienią 2004 r. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy – Jerzego Sojki – wielokrotnie utytułowanego znanego muzyka, multiinstrumentalisty, doświadczonego dyrygenta oraz aranżera opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę. Repertuar grupy jest niezwykle urozmaicony. To, co charakteryzuje orkiestrę pod batutą Jerzego Sojki to różnorodność brzmień. Grają standardy muzyki jazzowej i tanecznej, ale także muzykę latynoamerykańską, utwory wokalnoinstrumentalne, a nawet autorskie aranżacje muzyki klasycznej. Wstęp wolny
  • Piąty weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 30 lipca o godz. 21.00 można obejrzeć spektakl "Nasz mały PRL" Teatru im. Witkacego ze Słupska. A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL-u na własny użytek? Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji, a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu.
   W niedzielę 31 lipca o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Legendy polskie" Teatru CoNieco z Białegostoku. To spektakl zrealizowany w bardzo ciekawej i rzadkiej technice teatru przedmiotu. Znakomity teatr wyobraźni. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny, na koncert - 25 zł.
   Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Piąty i ostatni weekend festiwalu. 30 lipca 2022 (sobota), godz. 16:00, Park Chopina, spektakl Teatru BARNABY dla dzieci - „O Piecuchu Najwspanialszym Na Świecie” w wykonaniu grupy Teatr USZYTY — „Ananas”. To spektakl na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego. Tego samego dnia i w tym samym miejscu, ale o godz. 21.30 Teatr KTO wystawi widowisko teatralne pt. „Arcadia”. Inspirowana Różewiczowskim Et in Arcadia ego podróż płonnych wiar do kolebki śródziemnomorskiej kultury staje się poematem o kondycji cywilizacji. W najnowszej premierze Jerzy Zoń nakazuje nam wytężać wzrok do wszechwidzenia. Demaskuje czas teraźniejszy jako wybornego mordercę przeszłości. Wstęp wolny.
  • Becekino Plenerowe, Bytom. W piątek 29 lipca o godz. 21:30 na terenie Hali Sportowej„Na Skarpie” im. Józefa Wiśniewskiego, ul. Frycza Modrzewskiego 5A, obejrzymy komedię amerykańską "Palm Springs" (w obsadzie: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons). Żyj, jakby jutra nie było! Inteligentna i przezabawna komedia, idealna na czasy, gdy wszystko wydaje się bez sensu i być może najlepszym rozwiązaniem jest szalona impreza. Bilety: 5 zł.
  • Teatralne Parkowanie, Tarnowskie Góry. To już piąta edycja tego cyklu. Przez całe lato odbywają się spektakle w okolicach Muszli w Parku Miejskim. W sobotę 30 lipca o godz. 21.00 wystąpi tu Teatr Biuro Podróży ze spektaklem "Kaspar". „Wilcze dziecko” Kaspar wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. To przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, historia Kaspara pokazuje, jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania społeczności. Wstęp wolny.
  • Otwarcie sceny plenerowej w Parku Giszowieckim, Katowice. Na początek, w piątek 29 lipca, o godz. 18.00 koncert w wykonaniu Tosi Lazar oraz set didżejski na żywo, w pięknych okolicznościach Parku Giszowieckiego. Wstęp bezpłatny. Koncert odbędzie się na trawce między drzewami, do dyspozycji gości leżaki oraz koce.
  • Koncert The Thinners i Stan Oskarżenia w Rebel Garden, Chorzów. W sobotę 30 lipca o godz. 19.00 w Rebel Garden przy bramie głównej zoo w Parku Śląskim wystąpią dwa zespoły. Wstęp wolny.
  • Letnie Granie, Mikołów. Na Rynku z okazji 800-lecia Mikołowa odbywają się co piątek koncerty. 29 lipca o godz. 20.30 wystąpi Kasia Lins - piosenkarka, pianistka, autorka tekstów i muzyki. Tworzy muzykę z obszaru popu alternatywnego, piano rocka i pop noir. Jej ostatnie wydawnictwo "Moja wina" (maj 2020) to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach.
  • Promenada po muzyce 2022, Katowice. W ramach cyklu, który w Parku Kościuszki zastąpił lubiane Koncerty Promenadowe, w niedzielę 31 lipca wysłuchamy koncertu pt. "Ze srebrnego ekranu zasłyszane" w wykonaniu Happy Big Bandu pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. Regina Gowarzewska – słowo o muzyce. W programie przeboje muzyki filmowej. Początek o godz. 11.00. Wstęp wolny.

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon