Oto najstarsze fotografie Katowic. Spacer w 1872 roku. Tak wyglądało młode miasto w budowie

Zapraszamy na fotograficzny spacer po Katowicach, szlakiem zdjęć wykonanych przez fotografa L. A. Lamchego około 1872 roku. Miasto Katowice - oficjalnie Kattowitz - było wtedy młode, tak naprawdę nabierając dopiero miejskich cech. Posiadało znacznie mniejszy obszar niż dziś. Dopiero w przyszłości, po upływie ponad półwiecza, miało poszerzyć swoje granice o kilka przyległych, ale do tego czasu odrębnych gmin. Wcześniej Kościół Mariacki czy plac Wolności (dawniej Wilhelmsplatz) leżały nieomal na przeciwnych krańcach miasta. Właśnie na obszarze pomiędzy nimi powstały fotografie Lamchego i to tam odbędzie się nasz spacer. A zaczynamy z dworca kolejowego. Stacja Kattowitz, proszę wysiadać! Wysiadać w rok 1872...

Witamy was w naszym pięknym mieście. Mieście - podkreślamy to z dumą, jako że Katowice nasze kochane, choć mają średniowieczny rodowód, są miastem dopiero od kilku lat. Konkretnie, od 11 września 1865 roku. Ale rozwijają się tak prężnie, że tylko czekać, aż zostaną stolicą powiatu! Wiedział co robi pan Winkler, gdy w 1839 roku uczynił dyrektorem zarządu swoich dóbr katowickich pana Friedricha Wilhelma Grundmanna. Bo to dzięki Grundmannowi powstał plan zabudowy przestrzennej Katowic. Pan Heinrich Moritz August Nottebohm, który plan ten opracował, umyślił sobie mądrze, by rozbudować naszą miejscowość po osi wschód-zachód, wzdłuż traktu do Mysłowic i po drugiej północ-południe, wzdłuż drogi do Królewskiej Huty i Bytomia.

Panowie wykombinowali sobie tak: na pierwszej osi pobudujemy domy mieszkalne, a przy drugiej umieścimy katowicki przemysł. Jak postanowili, tak zrobili. No, mniej więcej. W każdym razie pan Grundmann odchodzi w tym roku na emeryturę, a Katowice są liczącym się przemysłowym miastem z nowoczesnym rozplanowaniem i zabudową. Poznamy ją podczas naszej wycieczki po terenie rozpościerającym się pomiędzy dwoma katowickimi kościołami. Zobaczycie tam nową zabudowę mieszkalną, w tym rezydencje ojców miasta, relikty zabudowy dawnej, zakłady przemysłowe, świątynie, budynki użyteczności publicznej. Rosnącą w oczach tkankę młodego, wciąż rozbudowującego się miasta, które kto wie, czy w przyszłości nie wyrośnie na prężny ośrodek metropolii.

No ale dość już może tego wstępu. Proszę państwa za mną, zapewniając, że będzie to ciekawa i pouczająca wycieczka!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice w 1940 roku

Katowice w kolorze z 1940 r. na fotach z prywatnego archiwum

Śląskie miasta w stylu noir

Mrok, neony i samotność PRL. Śląskie miasta w wersji noir

Jerzy Ziętek

Jerzy Ziętek, dobry gospodarz Katowic

Posiedzenie Sejmu Śląskiego

100 lat temu odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego

Część rynku w Katowicach, przełom XIX i XX wieku

Jedyny fragment najstarszej zabudowy katowickiego Rynku

Przemysł Śląska i Zagłębia w XIX wieku

Katowice? Mała dymiąca wieś. Śląsk i przemysł w XIX wieku

Katowice

Katowice, Donieck – miasta zaprzyjaźnione. Zdjęcia z lat 70.