Początki przemysłu w Chorzowie. To Königshütte na zdjęciach z albumu hrabiego Donnersmarcka

Minęły już ponad dwa wieki od uruchomienia Königshütte, czyli Królewskiej Huty. To były początki rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Po kilkudziesięciu latach hutę wykupił hrabia Hugo Henckel von Donnersmarck i najprawdopodobniej z tej okazji powstał album ze zdjęciami zakładu. Można je obejrzeć w naszej galerii.

Początki Königshütte (później Huty Królewskiej, Piłsudskiego czy Kościuszko) sięgają końca XVIII wieku. Inicjatorem jej powstania był Friedrich Wilhelm von Reden, a zaprojektował ją szkocki inżynier John Baildon. Budowę ukończono w 1802 r. - uruchomiono wtedy dwa pierwsze wielkie piece. Nazwa zakładu nawiązywał do pobliskiej kopalni „König”, uruchomionej w 1791 roku (później przemianowano ją na „Król”, a następnie „Prezydent”).

Königshütte na zdjęciach

W 1870 r. Königshütte została sprzedana. Wykupił ją hrabia Hugo Henckel von Donnersmarck, który w tamtym czasie był jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Najprawdopodobniej wtedy - jak twierdzą w chorzowskim Muzeum Hutnictwa - zlecono stworzenie zakładowi jubilerskiemu Adolph Voelkel bogato zdobionego albumu fotograficznego, w którym znalazły się m.in. zdjęcia chorzowskiej huty.

- Jest to wyjątkowy w skali świata przykład wczesnej fotografii obiektów przemysłowych i ich otoczenia, która wykorzystywana jest tu do kształtowania wizerunku firmy. Był tworzony około trzydzieści lat po tym jak Louis Jacques Daguerre (1787-1851) i William Fox Talbot (1800-1877) zaprezentowali pierwsze techniki fotograficzne – zaznaczają w Muzeum Hutnictwa.

Zdjęcia z albumu hrabiego Donnersmarcka, pochodzącego z 1870 r., są w posiadaniu chorzowskiego Muzeum Hutnictwa. Były częścią wystawy „Wielka księga przemysłu”, którą można było oglądać na przełomie 2022 i 2023 r. Muzeum udostępniło je także w internecie.

Początki przemysłu w Siemianowicach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Początki przemysłu w Siemianowicach Śląskich. Mamy to na zdjęciach z albumu hrabiego Donnersmarcka, zobaczcie

Autor: Maciej Poloczek

08/10/2023

Przemysł Śląska i Zagłębia w XIX wieku

Może Cię zainteresować:

Katowice? Mała dymiąca wieś. Żywe wspomnienie narodzin przemysłu na Górnym Śląsku

Autor: Maciej Poloczek

26/09/2023

Zabytkowy gmach poczty w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsza poczta w Polsce jest na Śląsku. Styl gotycki absolutnie nie wyklucza się! [ZDJĘCIA]

Autor: Maciej Poloczek

19/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon