Przez Górny Śląsk i Zagłębie w poszukiwaniu kandydatów do miana Dworca Roku 2023

Pierwszy etap konkursu „Dworzec Roku” już na półmetku. Wciąż jednak jeszcze przez kilka tygodni można będzie zgłaszać swoich kandydatów do tego tytułu. W 2022 roku nagrodę główną zdobyła stacja w Cieszynie, wcześniej triumfowały dworce w Goczałkowicach-Zdroju i w Rudzie Śląskiej Chebziu. A teraz? Dobrzy ludzie, podpowiedzcie, gdzie szukać kandydatów do miana Dworca Roku.

Konkurs „Dworzec Roku” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji „Pro Kolej” oraz Fundacji Grupy PKP. Patronem honorowym jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Ma on na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, promowanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej oraz dobrych praktyk w obsłudze podróżnych.

- Zgłoszenia i oceny dworców mogą uwzględniać otoczenie w postaci infrastruktury kolejowej służącej obsłudze podróżnych (dojścia, przejścia podziemne i nadziemne, perony, systemy informacji pasażerskiej) i powiązanie obiektu z otoczeniem (przystanki, parkingi, elementy małej architektury, itp.) - wyjaśniają organizatorzy konkursu.

W tym roku nabór kandydatów zaczął się 15 czerwca i trwać będzie do sierpnia, kiedy to wybranych zostanie co najmniej 20 obiektów, które następnie zostaną objęte audytem. Drugi etap, zakończony wyborem 5-10 finalistów, koniec będzie miał we wrześniu, a później głos należeć będzie już tylko do konkursowego jury oraz do internautów. To pierwsze grono wskaże zwycięzcę konkursu, ci drudzy zaś wyłonią laureata publiczności. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie.

W Dąbrowie Górniczej prace na finiszu, w Czechowicach-Dziedzicach są już pierwsze efekty

Zgodnie z regulaminem obiekty, które w poprzednich edycjach otrzymały tytuł zwycięzcy nagrody głównej lub nagrody publiczności są wyłączone z udziału w konkursie ,,Dworzec Roku” przez okres 5 lat od momentu otrzymania tytułu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by do rywalizacji ponownie przystąpiły inne dworce zgłoszone (ale nie wyróżnione) w poprzednich edycjach konkursu. Z naszego regionu były to m.in. obiekty w

  • Myszkowie,
  • Gliwicach,
  • Wodzisławiu Śląskim,
  • Katowicach,
  • Bielsku-Białej.

Ten ostatni jako potencjalnego kandydata wskazał rok temu Karol Trammer, redaktor naczelny branżowego pisma „Z biegiem szyn” kiedy pytaliśmy go o potencjalne, warte zgłoszenia, kandydatury z naszego regionu. W tym kontekście wymienił też Częstochowę i Rybnik – Paruszowiec. Z kolei Wojciech Dinges, były prezes Kolei Śląskich i członek zarządu Stowarzyszenia Kolej na Śląsk podpowiadał, by w przyszłości przyjrzeć się efektom trwających jeszcze remontów stacji w Dąbrowie Górniczej i Czechowicach-Dziedzicach.

Ta pierwsza, po kończącej się właśnie jej przebudowie, ma zostać otwarta dla pasażerów jeszcze tego lata, choć dokładny termin jeszcze nie został wskazany. Raczej nastąpi to po 1 września niż przed nim. Obserwując to, co działo się podczas prac można zaryzykować tezę, że będzie co pokazać.

W Czechowicach-Dziedzicach prace jeszcze trwają (planowo przebudowany obiekt ma zostać udostępniony dla podróżnych wiosną 2024 roku), ale ich pierwsze efekty już widać. Pasażerowie mają już do dyspozycji dwa nowe perony, a w prowadzącym na nie przejściu pod torami pojawiły się wielkoformatowe murale nawiązują do historii kolei, miasta oraz regionu. Obok ciekawostek kolejowych i historycznych, pojawiły się rysunki z dziedziny mody, a także lokalnej flory i fauny. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnymi recenzjami, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc na pewno finalny efekt prac na stacji będzie bacznie obserwowany i być może skończy się zgłoszeniem do miana „Dworca Roku” w kolejnym sezonie.

Dworzec w Cieszynie przed i po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Dworcem Roku 2022 została stacja PKP w Cieszynie. Wygraliśmy ten konkurs po raz trzeci w ciągu 5 lat

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach

Może Cię zainteresować:

Rusza remont dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Zabytkowy budynek wróci do pierwotnego wyglądu

Autor: Martyna Urban

18/10/2022

Chebzie Stacja Biblioteka

Może Cię zainteresować:

Chebzie ma nie tylko pyntlę. Stacja Biblioteka to modelowy przykład, jak na Śląsku dbać o architekturę

Autor: Michał Wroński

25/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon