Rok 2023 jest dla Radzionkowa niezwykle ważny. Mija 25 lat od odzyskania praw miejskich oraz awansu Ruchu Radzionków do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W związku z tym do historii tego miasta będziemy często wracać. Tym razem mamy jednak okazję sięgnąć do zbiorów Muzeum Górnośląskiego i przyjrzeć się zdjęciom z początku lat 90. XX wieku autorstwa Jarosława Krawczyka - historyka, autora publikacji dotyczących Radzionkowa.
Co znajduje się w archiwum Muzeum Górnośląskiego? Przede wszystkim zdjęcia utrwalające dwa niezwykle ważne dla miasta wydarzenia. Pierwsze to odpust w parafii Św. Wojciecha. Drugie to pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich.

Może Cię zainteresować:
Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy
Choć stragany były wówczas zdecydowanie skromniejsze, to każdy chłopiec - mały i duży - chciał przynieść z nich do domu plastikowy karabin. Tak było, jest i będzie. Jarosław Krawczyk uchwycił jednak coś, co zniknęło na zawsze. Choć kobiety i mężczyźni w ludowych strojach do dziś przychodzą do kościoła podczas ważnych uroczystości, to są to stroje odświętne - na specjalne okazje. Na początku lat 90. można było jeszcze zobaczyć w Radzionkowie babki chodzące w richtig chłopskich strojach. Sam mam w rodzinnym albumie zdjęcie mojej prababci, która tak ubierała się na co dzień.
Warto zwrócić także uwagę na zdjęcia Jarosława Krawczyka z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. Górnicze stroje, sztandary i Kopiec Wyzwolenia w tle. Mężczyźni maszerują polem. Każdy, kto choć raz brał udział w tym wydarzeniu, zna tę drogę przez Księżą Górę.
Poza tym w zbiorach Muzeum Górnośląskiego zachowało się kilka panoram Radzionkowa, ul. Jana Zejera, dawna XIV Szkoła Podstawowa czy KWK Powstańców Śląskich.

Może Cię zainteresować: