Radzionków na początku lat 90. XX w. Odpust parafialny i pielgrzymka do Piekar. Pamiętacie te czasy? [ZDJĘCIA]

Radzionków na początku lat 90. XX wieku w obiektywie uchwycił Jarosław Krawczyk. Na jego zdjęciach możemy zobaczyć jak wyglądał odpust parafialny ponad 30 lat temu, a na nim to, co chłopcy lubią najbardziej niezależnie od wieku - plastikowe karabiny. W archiwach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajdują się także zdjęcia z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich oraz dawna KWK Powstańców Śląskich. Pamiętacie taki Radzionków?

Radzionków jest ponownie miastem od 1998 r. A jak wyglądał na początku lat 90. XX wieku? Zaglądamy do zbiorów Muzeum Górnośląskiego i zdjęć autorstwa Jarosława Krawczyka - historyka, autora publikacji dotyczących Radzionkowa.

Co znajduje się w archiwum Muzeum Górnośląskiego? Przede wszystkim zdjęcia utrwalające dwa niezwykle ważne dla miasta wydarzenia. Pierwsze to odpust w parafii Św. Wojciecha. Drugie to pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich.

Beczki cydru

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy

Autor: Patryk Osadnik

06/10/2022

Choć stragany były wówczas zdecydowanie skromniejsze, to każdy chłopiec - mały i duży - chciał przynieść z nich do domu plastikowy karabin. Tak było, jest i będzie. Jarosław Krawczyk uchwycił jednak coś, co zniknęło na zawsze. Choć kobiety i mężczyźni w ludowych strojach do dziś przychodzą do kościoła podczas ważnych uroczystości, to są to stroje odświętne - na specjalne okazje. Na początku lat 90. można było jeszcze zobaczyć w Radzionkowie babki chodzące w richtig chłopskich strojach. Sam mam w rodzinnym albumie zdjęcie mojej prababci, która tak ubierała się na co dzień.

Warto zwrócić także uwagę na zdjęcia Jarosława Krawczyka z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. Górnicze stroje, sztandary i Kopiec Wyzwolenia w tle. Mężczyźni maszerują polem. Każdy, kto choć raz brał udział w tym wydarzeniu, zna tę drogę przez Księżą Górę.

Poza tym w zbiorach Muzeum Górnośląskiego zachowało się kilka panoram Radzionkowa, ul. Jana Zejera, dawna XIV Szkoła Podstawowa czy KWK Powstańców Śląskich.

Stary Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Bytom w czasach rozkwitu. Stare zdjęcia miasta pokolorowała i wyretuszowała sztuczna inteligencja

Autor: Marcin Zasada

30/11/2023

Ruch Radzionków - Widzew Łódź

Może Cię zainteresować:

Rozbili Widzew Łódź 5:0 i przeszli do historii. Oto legendarna drużyna Ruchu Radzionków

Autor: Patryk Osadnik

24/04/2022

Kotwica MS Radzionków

Może Cię zainteresować:

Radzionków żąda dostępu do morza. Kolonialne ambicje małego miasta

Autor: Patryk Osadnik

24/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon