Radzionków na początku lat 90. XX w. To, co najważniejsze - odpust i pielgrzymka do Piekar Śląskich

Radzionków na początku lat 90. XX wieku w obiektywie uchwycił Jarosław Krawczyk. Dzięki temu możemy zobaczyć odpust parafialny sprzed ponad 30 lat, a na nim to, co chłopcy lubią najbardziej niezależnie od wieku - plastikowe karabiny. W archiwach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajdują się także zdjęcia z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich oraz dawna KWK Powstańców Śląskich. Pamiętacie taki Radzionków?

Rok 2023 jest dla Radzionkowa niezwykle ważny. Mija 25 lat od odzyskania praw miejskich oraz awansu Ruchu Radzionków do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W związku z tym do historii tego miasta będziemy często wracać. Tym razem mamy jednak okazję sięgnąć do zbiorów Muzeum Górnośląskiego i przyjrzeć się zdjęciom z początku lat 90. XX wieku autorstwa Jarosława Krawczyka - historyka, autora publikacji dotyczących Radzionkowa.

Co znajduje się w archiwum Muzeum Górnośląskiego? Przede wszystkim zdjęcia utrwalające dwa niezwykle ważne dla miasta wydarzenia. Pierwsze to odpust w parafii Św. Wojciecha. Drugie to pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich.

Beczki cydru

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy

Autor: Patryk Osadnik

06/10/2022

Choć stragany były wówczas zdecydowanie skromniejsze, to każdy chłopiec - mały i duży - chciał przynieść z nich do domu plastikowy karabin. Tak było, jest i będzie. Jarosław Krawczyk uchwycił jednak coś, co zniknęło na zawsze. Choć kobiety i mężczyźni w ludowych strojach do dziś przychodzą do kościoła podczas ważnych uroczystości, to są to stroje odświętne - na specjalne okazje. Na początku lat 90. można było jeszcze zobaczyć w Radzionkowie babki chodzące w richtig chłopskich strojach. Sam mam w rodzinnym albumie zdjęcie mojej prababci, która tak ubierała się na co dzień.

Warto zwrócić także uwagę na zdjęcia Jarosława Krawczyka z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. Górnicze stroje, sztandary i Kopiec Wyzwolenia w tle. Mężczyźni maszerują polem. Każdy, kto choć raz brał udział w tym wydarzeniu, zna tę drogę przez Księżą Górę.

Poza tym w zbiorach Muzeum Górnośląskiego zachowało się kilka panoram Radzionkowa, ul. Jana Zejera, dawna XIV Szkoła Podstawowa czy KWK Powstańców Śląskich.

Ruch Radzionków Widzew Łódź 1998

Może Cię zainteresować:

Rozbili Widzew Łódź 5:0 i przeszli do historii. Oto legendarna drużyna Ruchu Radzionków

Autor: Patryk Osadnik

24/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle Słowiki w Olkuszu

Jedyne takie osiedle w Polsce: z rynkiem i... wieżą zegarową

Tarnowskie Góry w PRL

Tarnowskie Góry jak zupa pomidorowa. Smacznie nawet w PRL

Sosnowiec na zdjęciach z lat 80. i 90.

Lata 90. w Sosnowcu. Transformacja bolała, ale te kolory...

Kuriozalne widokówki ze Śląska i Zagłębia 100 lat temu

Nowoczesność na Śląsku: latające rowery i pijackie maratony

Wilcze Gardło

Wilcze Gardło. Czy mroczna legenda osiedla jest prawdziwa?

Katowice

Katowice, Donieck – miasta zaprzyjaźnione. Zdjęcia z lat 70.

Rynek w Bytomiu w latach 90.

Na Rynku - park! Bytomskie Google Street View sprzed 25 lat