Samorządy przygotowują punkty dystrybucji tabletek z jodem. Powinny udostępnić listy mieszkańcom

Do samorządów w całym województwie śląskim trafiło 6,5 mln tabletek ze stabilnym jodem. - To (…) jest działaniem prewencyjnym na wypadek zagrożenia radiacyjnego - wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek. Samorządy przygotowują listy punktów dystrybucji preparatu, które powinny udostępnić mieszkańcom.

Katarzyna Link (LUW)
Profilaktyka jodowa

W związku z walkami w okolicy zaporoskiej elektrowni atomowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Państwową Strażą Pożarną przeprowadziło akcję dystrybucji tabletek w całej Polsce. Do samorządów w województwie śląskim trafiło 6,5 mln sztuk tego preparatu.

- To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji jodu w województwie śląskim, jest działaniem prewencyjnym na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Należy podkreślić, że dziś takiego zagrożenia nie ma - uspokaja wojewoda Jarosław Wieczorek. - Lista punktów dystrybucji będzie ogłaszana przez jednostki samorządu terytorialnego - dodaje.

Samorządy mają przekazać mieszkańcom listy punktów dystrybucji

Jako jeden z pierwszych listę punktów dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem podał Urząd Miasta Czeladź. Znalazły się na niej przede wszystkim przedszkola i szkoły podstawowe. Z kolei Urząd Miasta Świętochłowice postawił na placówki ochrony zdrowia.

Wojewoda Jarosław Wieczorek

Może Cię zainteresować:

6,5 mln tabletek jodu dla mieszkańców woj. śląskiego. „Na wypadek zagrożenia radiacyjnego”

Autor: Patryk Osadnik

04/10/2022

- Obecnie na terenie naszego kraju nie występuje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne, dlatego też działania podejmowane przez nasze miasto mają charakter prewencyjny - czytamy w komunikacie UM Czeladź.

Nie wszystkie samorządy były jednak pewne, czy należy zawczasu publikować listę punktów dystrybucji. Po pierwsze, aby nie wywoływać niepotrzebnej paniki. Po drugie, ponieważ są to działania związane z zarządzaniem kryzysowym, które wymagają szczególnej ostrożności.

W związku z tym, że czas odgrywa tutaj istotną rolę, ponieważ preparat najlepiej zażyć do dwóch godzin od potwierdzenia zagrożenia radiacyjnego przez Państwową Agencję Atomistyki i służby zarządzania kryzysowego (choć zapewnia on pozytywne skutki nawet w przypadku zażycia go do ośmiu godzin od ekspozycji na działanie promieniowania), samorządy powinny opublikować informacje jak najszybciej.

- Samorządy powinny udostępnić mieszkańcom listy punktów dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem zaraz po ich ustaleniu. My także będziemy zbierać te informacje i zbiorczo przekazywać je mieszkańcom - tłumaczy Alina Kucharzewska, rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ulice w Tychach

Może Cię zainteresować:

Miasta szukają oszczędności w zużyciu energii. Samorządowcy szykują protest przed Sejmem

Autor: Michał Wroński

05/10/2022

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody śląskiego i jesteśmy gotowi do przeprowadzenia każdej akcji, w tym także działań związanych ze zdarzeniem radiacyjnym. Przygotowaliśmy punkty dystrybucji tabletek jodku potasu, natomiast akcję informacyjną wśród mieszkańców rozpoczniemy w terminie zgodnym ze wskazaniami wojewody śląskiego - przekazuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

- Kompletowanie pełnej listy punktów dystrybucji tabletek z aktywnym jodem trwa. Znamy wytyczne w tej sprawie i ustalamy ostatnie szczegóły - mówi Tomasz Breguła, rzecznik Urzędu Miasta Chorzów.

- Opracowanie systemu dystrybucji jodku potasu jest na końcowym etapie. Czekamy na spotkanie wojewody śląskiego z przedstawicielami urzędu, aby dopracować system - informuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Dla przykładu, według wytycznych w Sosnowcu ma powstać 20 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu. Gdyby przyjęciem preparatu była zainteresowana chociaż połowa mieszkańców, każdy z nich musiałby obsłużyć około 4-5 tys. osób. Najlepiej w ciągu dwóch godzin.

Profilaktyka jodowa

Nie należy zażywać preparatów zawierających jod bez potrzeby

Przypomnijmy, że przyjęcie tabletki ze stabilnym jodem ma na celu zablokowanie wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego jodu, który może gromadzić się w organizmie.

Wojewódzki konsultant ds. endokrynologii Janusz Strzelczyk podkreśla, że nie należy zażywać preparatów zawierających jod bez wyraźnej potrzeby.

- Jako endokrynolog muszę przestrzec przed nieodpowiedzialnym przyjmowaniem najróżniejszych preparatów, do których dostęp czasem mają pacjenci. W przypadku osób starszych może to doprowadzić do częściowej lub całkowitej niedoczynności tarczycy, a w przypadku osób młodszych - do nadczynności, która jest jeszcze gorsza - tłumaczy Janusz Strzelczyk.
Karta ŚKUP

Może Cię zainteresować:

Karta ŚKUP już bez zdjęcia i danych osobowych pasażera

Autor: Michał Wroński

05/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon