Śląski Festiwal Nauki 2023. 10 hitów imprezy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki jest wypakowana atrakcjami od rana do wieczora, i tak przez trzy dni. Impreza, będąca jednocześnie inauguracją Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki rozpocznie się w sobotę 9 grudnia i potrwa do poniedziałku 11 grudnia 2023 r.. My przedarliśmy się dla Was przez gąszcz spotkań, warsztatów, debat i atrakcji na stoiskach ŚFN i wyłuskaliśmy 10, naszym zdaniem, najfajniejszych i najciekawszych wydarzeń Festiwalu.

Śląski Festiwal Nauki 2023, coroczne święto śląskiej nauki, odbędzie się od 9 do 11 grudnia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie jednocześnie weekendem otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Ubiegłoroczna edycja ŚFN przyciągnęła do MCK 48 tys. osób, a aż 7 tys. śledziło transmisję online.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach:

  • sobota i niedziela (9 i 10 grudnia): godz. 10:00–18:00,
  • poniedziałek (11 grudnia – dzień dla szkół): godz. 8:00–16:00.

Na teren Festiwalu można dostać się za okazaniem darmowej wejściówki: indywidualnej lub dla grup zorganizowanych. Na niektóre warsztaty może być konieczna wcześniejsza dodatkowa rejestracja. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Festiwal można przejść jedną (albo kilkoma) ścieżkami:

  • ścieżka klimatu i środowiska
  • ścieżka zdrowia i jakości życia
  • ścieżka przemysłów przyszłości
  • ścieżka innowacji społecznych
  • ścieżka dziedzictwa kulturowego i przemysłowego
  • ścieżka kreacji i krytyki
  • ścieżka aktywności dla nauczycieli
  • ścieżka dostępności i otwartości na indywidualne potrzeby
  • ścieżka ŚFN z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • ścieżka ŚFN w dwie godziny

10 hitów programu Śląskiego Festiwalu Nauki 2023

  1. Laserowy show fizyków z Uniwersytetu Lund, MCK, 9.12, godz. 10.30, 12, 17; 10.12 godz. 12.00, 13.30, 15.30; 11.12 godz. 10, 15 (wymagana dodatkowa rejestracja) Fizycy ze szwedzkiego Lund po czterech latach wracają na ŚFN. Ich godzinne widowisko jest naszpikowane niesamowitymi eksperymentami wykorzystującymi zjawiska elektryczności i ciśnienia, efekty dźwiękowe i świetlne, a także dym i ogień. Dodatkowo każdy ze spektakli jest zwieńczony imponującym pokazem laserowym. Prezentacja prowadzona w języku angielskim.
  2. Strefa motorsportu, czynna przez cały czas trwania Festiwalu. Nowinka na ŚFN, która - jak nam się wydaje - będzie oblężona przez fanów motoryzacji. W ramach tej strefy odbędą się ciekawe spotkania, m.in. „Szybkie pytanie: jak zostać kierowcą wyścigowym?” – wystąpienie Mikołaja Sokoła, Tymka Kucharczyka, Maćka Gładysza oraz Johna Kirkpatricka (niedziela 10 grudnia, godz. 11:10–11:50, scena strefy motorsportu); "Dakar – rajd szaleńców a limity ludzkiej wytrzymałości” – wystąpienie Dagmary Kowalczyk, Eryka Goczała, Szymona Gospodarczyka i Kamila Wiśniewskiego (niedziela 10 grudnia, godz. 12:00–12:40, scena strefy motorsportu)„Za kierownicą samochodu rajdowego. Q&A z Kajetanem Kajetanowiczem” (niedziela 10 grudnia, godz. 12:50–13:30, scena strefy motorsportu).
  3. Wykład pt. "Każdy może złapać meteoryt. Jak to zrobić" z cyklu dr Tomasz Rożek prezentuje, 9.12, godz. 11.10. Śląski popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek, ma swoją własną scenę "Nauka? To lubię" w czasie ŚFN. Na niej odbędą się wydarzenia i wykłady związane z wiedzą o kosmosie i nowoczesnych technologiach, jak np. ten dotyczący łapania meteorytu. Inne ciekawe spotkania na tej scenie to m.in. "Czy na Marsie będziemy mieszkali w jaskiniach?" lub "Jak oszukać AI".
  4. Widowisko naukowo-muzyczne KATOPOLIS, Spodek, 9.12, godz. 19. Coś, czego na Śląskim Festiwalu Nauki jeszcze nie było. Ale okazja ku takiemu szaleństwu jest szczególna, bo nie co roku Katowice stają się Europejskim Miastem Nauki. Będzie to jedyny w swoim rodzaju mariaż nauki z muzyką, przygotowany przez twórczynie i twórców związanych ze środowiskiem akademickim, w tym m.in. naukowczynie i naukowców z katowickich uczelni, aktorki i aktorów teatrów z regionu, a także artystki i artystów polskiej sceny muzycznej, uczelniane chóry i zespoły muzyczne. Za program odpowiadają m.in. raper Miuosh, reportażysta i pisarz Zbigniew Rokita, reżyser Jan Matuszyński, reżyser Mateusz Znaniecki. Na scenie wystąpią Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Dawid Tyszkowski. Tematem przewodnim otwarcia EMNK 2024 będzie wpływ nauki na transformację naszego regionu. Bilety: od 11 zł. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.
  5. Guma balonowa story - czyli daj się zrobić w balona, 10.12, g.15 (wymagana dodatkowa rejestracja). Naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, dr inż. Sylwia Golba i dr Radosław Kozak, czule pochylą się nad tym, co żujemy. Czy wiecie, że jednym ze składników gumy może być wydzielina pochodząca z owczej wełny? Po tym wykładzie inaczej spojrzycie na "balonówę".
  6. Pokaz naukowy doktora Paj-Chi-Wo, 9.12, godz. 11.30 i 10.12, godz. 11.15. Coś dla starszych, którzy pamiętają "Akademię Pana Kleksa" i dla młodszych, którzy może pójdą do kina na nową wersję "Akademii". No i dla wszystkich fanów doświadczeń. Na scenie naukowcy - doktor Paj-Chi-Wo i Wielki Elektronik zmierzą się w eksperymentach, by zachwycić widzów, którzy z kolei będą mogli oceniać ich potyczki, głosując po każdym punkcie programu.
  7. Wykład Dawida Myśliwca „Jak można scancellować geniusza”, 10.12, godz. 15:00. Myśliwiec to laureat I edycji Nagrody POP Science w kategorii wideoblog i założyciel dwóch kanałów popularnonaukowych w serwisie YouTube – Uwaga Naukowy Bełkot i Wyłącznie Naukowy Bełkot. Tym razem Myśliwiec przedstawi kilka skutecznych metod jak z superzdolnego dziecka zrobić przeciętniaka. Ku przestrodze dla wszystkich rodziców - oczywiście.
  8. Strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król, cały czas trwania Festiwalu. Kolejna strefa specjalna, ale czy jest lepsze miejsce, by mówić o tych chorobach niż Katowice, na terenie których działała (w Szopienicach) huta karmicielka i trucicielka? W ramach tej strefy odbędą się m.in. rozmowy z byłymi pracownikami Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice", ale też dowiemy się, jak temperatura powietrza wpływa na koncentrację zanieczyszczeń.
  9. Wykład "Geniusz zbrodni« i »Łowca umysłów« – o zabójstwach seryjnych i profilowaniu kryminalnym w kulturze popularnej”, 11.12, godz. 13:30–13:50. Kto powiedział, że nauka nie może flirtować z popkulturą? Śląski Festiwal Nauki udowadnia, że jak najbardziej może, a nawet powinna. Oprócz tego wykładu dr Olivii Rybak-Karkosz, w czasie Festiwalu można będzie posłuchać o dobrym życiu i skomplikowanych związkach w twórczości Bruce’a Springsteena czy zapoznać się z krótką historią efektów specjalnych w kinie.
  10. Nowa Atlantyda. Spacer wzdłuż Rawy, 10.12, godz. 11.00, zbiórka: pod rektoratem Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12. Przeklęta rzeka Katowic odradza się. Powoli, ale jednak. "Nowa Atlantyda" to efekt prac projektowych prowadzonych w ramach AIDA (Akademii Interpretacji Dziedzictwa Antropocenu) działającej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w roku 2022/2023
  11. Zespół studentek i studentów kulturoznawstwa przez kilka miesięcy odkrywał Rawę jako część kłopotliwego, naturokulturowego dziedzictwa miast Spacerując, obserwując, rozmawiając, grzebiąc w archiwaliach i opracowaniach naukowych, starali się poznać lepiej rzekę i jej okolicę. Teraz zapraszają do wspólnego odkrywania Rawy w trakcie spaceru.

Śląski Festiwal Nauki

Może Cię zainteresować:

Nie zaśpij, już teraz pobierz bezpłatną wejściówkę na Śląski Festiwal Nauki 2023. Wydarzenie od 9 do 11 grudnia w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

22/10/2023

Miuosh

Może Cię zainteresować:

Europejskie Miasto Nauki. Miuosh i Julia Pietrucha wśród gwiazd widowiska KATOPOLIS. Ruszyła sprzedaż biletów

Autor: Michał Wroński

13/11/2023

Prof Ryszard Koziolek

Może Cię zainteresować:

Pokazać naukę jako przyjemność i pożytek: rektor UŚ o pomyśle na Europejskie Miasto Nauki

Autor: Michał Wroński

11/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon