Wysoka na 35 metrów drewniana wieża widokowa powstanie na zboczu Wierchu Skolnity w Skolnity Ski&Bike Park

Wisła ma szczęście do kontrowersyjnych inwestycji. Najpierw był olbrzymi Hotel Gołębiewski, później 5-gwiazdkowy, też wielki, hotel Crystal Mountain na zboczu Bukowej, a teraz właściciele Skolnity Ski&Bike Park chcą budować wieżę widokową ze ścieżką w koronach drzew, argumentując, że "podniesie ona walor turystyczny Perły Beskidów". Tylko mieszkańcy centrum Wisły i okolic Skolnit martwią się, że lufciorze zupełnie już zablokują samochodami tę część kurortu.

Już wiosną 2023 r. rozpocznie się budowa pierwszej w woj. śląskim wieży widokowej w górach. Konkretnie - na terenie ośrodka Skolnity Ski&Bike Park w Wiśle. Ten ośrodek należy do Grupy Pingwina, która ma też podobne kompleksy w pięciu miejscach w Polsce, w tym w Krynicy-Zdroju (Słotwina Arena) i w Kurzętniku na Warmii i Mazurach (Kurza Góra). To tam wybudowano pierwsze wieże widokowe, które - jak tłumaczy firma - cieszą się wielkim powodzeniem.

Wieża ma być "nasza i polska"

Wieża będzie wysoka na 35 metrów, a długość ścieżek ogółem ma wynosić prawie 1000 m. Drewnianą lonstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych.

- Jest nam ogromnie miło poinformować, że jesteśmy już w pełni przygotowani do budowy wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew. Wieża ze ścieżką w koronach drzew została zaprojektowana tak, aby była wkomponowana w istniejące już drzewa, nie naruszając korzeni. Udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia, aby tego typu konstrukcja mogła stanąć na zboczu Wierchu Skolnity w centrum Wisły. Jesteśmy przekonani, że wieża będzie cieszyć się dużym powodzeniem i znacznie podniesie walor turystyczny Perły Beskidów. To atrakcja dla osób w każdym wieku – mówi prezes Skolnitego, Janusz Tyszkowski.

Wieżę ma zaprojektować i wybudować polska ekipa. - W Grupie Pingwina to już trzecia wieża widokowa zaprojektowana i wykonana przez tych samych specjalistów, jesteśmy przekonani, że prace budowlane pójdą bardzo sprawnie, a zwiedzający docenią fakt, że wieża jest po prostu ‘nasza i polska’.” – dodaje wiceprezes Skolnitego Rafał Barański.

Na sześciu platformach widokowych mają być zlokalizowane punkty edukacyjne, zawierające informacje z dziedziny przyrody, geografii, historii, etnografii. Jak twierdzi Grupa Pingwina, architektura i konstrukcja obiektu stanowią nowatorskie rozwiązania, nawiązujące do drewnianej architektury regionu i najlepszych rozwiązań architektury światowej związanych z tym tematem.

Wieża ma mieć też walor edukacyjny

- Wieżom widokowym Grupy Pingwina zawsze przyświeca dodatkowy cel: edukacja. Wieża w Krynicy-Zdroju opowiada o wierzeniach łemków, Wieża z Kurzętnika tłumaczy gościom, dlaczego Kurza Góra to niedoszły Grunwald. Nasza wieża również będzie uczyć i interesować małych i dużych. Choć jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów, jesteśmy pewni, że tematyka instalacji edukacyjnych, którą przygotowała Anna Machacz ,odpowiedzialna w Grupie Pingwina za edukację, przypadnie do gustu zwiedzającym - relacjonuje Karolina Cieślar, starszy koordynator ds. marketingu w Skolnity Ski&Bike.

Budowla wykonana będzie z drewna robinii akacjowej i modrzewia, przy zachowaniu naturalnego koloru drewna. Zestawienie wież, ścieżek, podpór ma "tworzyć niepowtarzalny układ przestrzenny, doskonale wpisujący się w otoczenie i okoliczny krajobraz".

Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami z poziomu terenu, ścieżki będą mieć spadek 3-6 % dający możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim. Konstrukcja wieży ma być też dostosowana do potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

- Obiekt dołączy i znacznie uatrakcyjni całoroczną, i tak już bogatą infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną ośrodka. Zakończenie prac przewidziane jest do końca roku 2024 - dodają przedstawiciele Grupy Pingwina.
Błatnia Beskid Śląski2 jpg

Może Cię zainteresować:

Powstaje nowy, długodystansowy szlak w Beskidach. Nazwano go „The Loop”. Beskidzka pętla ma 250 kilometrów długości

Autor: Grzegorz Lisiecki

11/02/2023

Julian Ochorowicz

Może Cię zainteresować:

Gdyby nie on, wieża Eiffla trafiłaby na złom, a Władysław Reymont nie dostałby nagrody Nobla

Autor: Patryk Osadnik

17/11/2023

Ustroń sprzed lat w kolorze 01

Może Cię zainteresować:

Ustroń, nasza brama do Beskidu Śląskiego. Pokolorowaliśmy archiwalne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

03/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon