Fajerwerki pogorszyły stan powietrza w sylwestra. Fatalne dane z Zabrza, Bielska-Białej, Gliwic i Raciborza

Jeśli w noworoczny poranek męczył was ból głowy, to możliwości są dwie: winny był sylwestrowy kac, albo sylwestrowy smog. Bo że jakość powietrza w sylwestrową noc wyraźnie się pogorszyła, to właśnie „czarno na białym” wykazał Główny Inspektorat ochrony Środowiska. Przypadek? W żadnym razie. To efekt sylwestrowych fajerwerków.

UM Gliwice
Pokaz fajerwerkow

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawia wątpliwości - na podstawie danych ze stacji monitoringu jakości powietrza należących do sieci pomiarowej GIOŚ stwierdzono znaczący wpływ fajerwerków na zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 w noc sylwestrową 2023/2024. Aby nie było wątpliwości, oba wspomniane rodzaje pyłu zawieszonego to jedne z głównych składników naszego "starego, poczciwego" smogu. Tego, którego obecność w sezonie zimowym dostarcza nam tzw. niska emisja, czyli spalanie w domowych kotłach węgla i śmieci.

Jak podaje GIOŚ pył zawieszony PM10 w noc sylwestrową mierzono w Polsce na 180 automatycznych stanowiskach pomiarowych, zaś pył zawieszony PM2,5 na 98 automatycznych stanowiskach. Dla wyników pomiarów zebranych między godz. 21 w sylwestra 2023 r. do godz. 4 pierwszego dnia nowego, 2024 roku obliczono średnie stężenia ze wszystkich tych stacji. Wynika z nich, że w przypadku obu rodzajów pyłów stężenia wyraźnie wzrosły po północy – w przypadku PM10 z poziomu poniżej 50 mikrogramów na metr sześcienny do poziomu wyraźnie ponad 50 mikrogramów (ok. godziny 1 w nocy), by nad ranem wrócić do punktu wyjścia, zaś w przypadku PM2,5 z poziomu ok. 30 mikrogramów ok. godz. 21 do poziomu ponad 50 mikrogramów ok. godz. 1 (powrót do punktu wyjścia także nastąpił w godzinach porannych).

To są jednak dane uśrednione. Są stacje, gdzie wzrosty zanieczyszczenia powietrza były daleko większe. W tym gronie są chociażby stacje w Zabrzu przy ul. M. Curie-Skłodowskiej, gdzie średnie godzinne stężenie PM10 w noc sylwestrową wzrosło o 146 mikrogramów (do poziomu ponad 300 jednostek) i w Bielsku-Białej przy ul. Kossak-Szczuckiej, gdzie zanotowano jego wzrost o 106 mikrogramów. W „czołówce” uplasowały się także stacje w Gliwicach przy ul. Mewy (tu dynamika wzrostu nie była aż tak duża, ale za to wysokie, przekraczające 150 mikrogramów stężenie utrzymywało się aż do godz. 3) i w Cieszynie przy ul. Chopina.

Zanieczyszczenie-powietrza-w-noc-sylwestrowa
Zanieczyszczenie powietrza w noc sylwestrowa. Mat. GIOŚ

W przypadku PM2,5 uwagę zwraca wynik zanotowany na stacji w Raciborzu (przy ul. Wojska Polskiego), gdzie stężenie z poniżej 60 mikrogramów ok. północy wzrosło do ok. 120 mikrogramów ok. godziny 1. Wysokie stężenia tego pyłu zarejestrowano tez na stacji w Jastrzębiu-Zdroju (al. J. Piłsudskiego / Harcerska).

Stezenie-PM2,5-w-sylwestrowa-noc
Stężenie PM2,5 w sylwestrową noc. Mat. GIOŚ

Dodajmy, że zalecane przez Światową Organizację Zdrowia normy średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10 to 50 mikrogramów na m. sześć. powietrza, zaś norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5 wynosi 25 mikrogramów.

Dron straży miejskiej

Może Cię zainteresować:

Marszałkowskie dotacje nie tylko na drony. Pomogą w egzekucji uchwały antysmogowej w śląskich miastach

Autor: Michał Wroński

24/05/2023

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Komin Familok

Może Cię zainteresować:

Gminy z województwa śląskiego najbardziej aktywne w programie „Czyste Powietrze”

Autor: Michał Wroński

30/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon