Narty w Beskidach i łobiod u rodziny, czyli kto i po co odwiedza nasz region

Ruch turystyczny w regionie wciąż nie wrócił do poziomu sprzed pandemii. Bo choć statystyki Śląskiej Organizacji Turystycznej są dość optymistyczne, to kiedy wnikliwie się w nie wczytać, da się zauważyć, że mamy jeszcze wiele do odrobienia. Mieszkańcy regionu najczęściej podróżują po nim zimą, wybierając się na narty w Beskidy. Dla przyjezdnych częstym motywem wizyty nadal pozostają odwiedziny u rodziny i znajomych.

fot. J. Krawczyk / www.slaskie.travel
Beskidy

Wedle najnowszego raportu Śląskiej Organizacji Turystycznej nasz region w ubiegłym roku odwiedziło 5,3 mln osób. Celowo nie używamy terminu „turystów”, gdyż nie wydaje się stosownym zastosowanie go względem wszystkich z tego grona.

To wyraźnie więcej niż w roku 2021 (wówczas gości naliczono 4,5 mln) i niemal tyle, co w ostatnim przedpandemicznym roku 2019 (wtedy odwiedzających było 5,4 mln). Wśród odwiedzających województwo śląskie 1,8 mln stanowili mieszkańcy regionu, zaś 3,5 mln osoby spoza jego granic.

Analizując te liczby trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że wśród ogólnej liczby gości z zagranicy aż 994 tysiące stanowili mieszkańcy Ukrainy, których przecież trudno określić mianem turystów. I to sprawia, że trudno też obronić tezę, że liczba turystów w regionie zbliża do poziomu sprzed pandemii.

Mieszkańcy regionu wybierają Beskidy. Duża część odwiedzin to wizyty u bliskich

Statystyki ŚOT wskazują, że w porównaniu do roku 2021 chętniej po województwie śląskim podróżują zarówno jego mieszkańcy, jak i osoby spoza jego granic. W roku 2022 podróż po województwie odbyło 50 proc. mieszkańców regionu (wzrost z 44 proc.) i 13 proc. respondentów spoza województwa (wzrost z 10 proc.).

Najpopularniejszym celem wizyty było, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, odwiedzenie rodziny i bliskich (54 proc. wskazań). To z kolei przekłada się na najbardziej popularny rodzaj zakwaterowania – 52 proc. odpowiadających zatrzymuje się u rodziny, bądź znajomych. Goście spoza regionu najczęściej wybierają okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Gliwic (36 proc. wskazań, rok wcześniej było to 37 proc.).

Na wypoczynek na łonie natury nastawieni są natomiast zwiedzający region jego mieszkańcy (51 proc. z nich wskazało właśnie tą opcję). Dlatego też na miejsce swoich wycieczek najczęściej wybierają oni okolice Wisły, Ustronia, Istebnej, Koniakowa, Cieszyna i Skoczowa (64 proc. wskazań).

Dzięki podróżom w regionie zostają miliardy złotych

Goście odwiedzają nasze województwo najczęściej latem - na ten okres przypada 36 proc. wszystkich wizyt turystów spoza regionu. Tutejsi najczęściej wyjeżdżali turystycznie wewnątrz regionu zimą (36 proc. wszystkich podróży), co w połączeniu z preferowanymi kierunkami wyjazdu wskazuje, że duży udział wewnętrznej turystyki stanowią wyjazdy na narty.

Jak podał ŚOT średnie wydatki turystów spoza regionu w zeszłym sezonie wyniosły 208 zł dziennie na osobę, co stanowi kwotę wyraźnie wyższą od tej zadeklarowanej w 2021 roku (143 zł). Biorąc pod uwagę liczbę gości, średnie wydatki oraz długość pobytu w regionie (średnio 5,2 dnia) łączne wydatki osób spoza województwa śląskiego w roku 2022 oszacowano orientacyjnie na ok. 3,6 mld zł (rok wcześniej na ok. 2,9 mld).

Z kolei łączne wydatki turystów z województwa (w ich przypadku średnia wydatków na osobę na dzień to 190 zł) oszacowano na 1,9 mld zł (rok wcześniej 2,4 mld). ŚOT zastrzega jednak, że szacunki te oparte są na deklaracjach i pochodzą od stosunkowo niewielkiej liczby respondentów udzielających odpowiedzi na to pytanie. W rzeczywistości więc faktyczne kwoty zostawione przez gości są większe.

Top 10 turystycznych miejsc Śląsk

Może Cię zainteresować:

Top 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w województwie śląskim. Ulubione miejsca turystów w 2021

Autor: Martyna Urban

20/06/2022

Kanal gliwicki

Może Cię zainteresować:

Śląsk żąda dostępu do morza? To dlaczego na rynku w Gliwicach postawiono rzeźbę Neptuna?

Autor: Michał Wroński

08/06/2024

Śląski Dom, Günter Oskar Dyhrenfurth i Wilhelm Wagner

Może Cię zainteresować:

Wagnerowski ton. Jak kiedyś Ślązacy zdobywali Tatry i postawili tam Śląski Dom

Autor: Tomasz Borówka

21/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon