Henryk Mercik: Nie dorośliśmy do tego, że w zabytku można mieszkać. Modny zrobił się tylko Nikiszowiec

Nie dorośliśmy do tego, że w zabytku można mieszkać. Modny zrobił się tylko Nikiszowiec, ale nie inne osiedla robotnicze. Nawet te, które są rewitalizowane, nie przyciągają młodych ludzi. Są traktowane raczej jako miejsca, w który mieszkają ludzie mniej zamożni. Tak samo w kamienicach. Wyjątkiem są może Katowice i Gliwice, ale spójrzmy chociażby na Chorzów II. Tam widać bolesną prawdę - uważa Henryk Mercik, którego poprosiliśmy o komentarz w ramach cyklu „Program dla ŚLĄ i ZAG”.

ŚPR
Henryk Mercik

W naszym cyklu „Program dla ŚLĄ i ZAG” rozmawiamy o tym, co trapi Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i jak temu zaradzić. Jednym z głównych problemów to depopulacja.

- Ludzie chcą mieszkać w miejscu przyjaznym, ale też modnym i popularnym z punktu widzenia stylu życia. A tu już kłania się praca architektów - powiedział podczas debaty w studiu ŚLĄZAG-a architekt Maciej Franta.

Czy magnesem, który przyciągnie do nas nowych mieszkańców, mogą być zabytki?

- Tak - odpowiada krótko konserwator zabytków Henryk Mercik. -Mamy fenomenalne zabytki związane z przemysłem i gwałtowną industrializacją przełomu XIX i XX wieku. To obiekty wyjątkowe, które są solą tej ziemi. Historia pokazała, że ludzie potrafią się wymienić niemal całkowicie (Bytom i Gliwice), a one zostają - tłumaczy.
Katowice

Może Cię zainteresować:

Metropolia musi poprawić planowanie przestrzenne, ofertę edukacyjną i wizerunek

Autor: Michał Wroński

13/12/2022

Mieszkanie w zabytku może być atrakcyjne

Nie możemy jednak traktować zabytków wyłącznie w kategoriach muzealnych. Powinniśmy podejść do nich pragmatycznie.

- Nie dorośliśmy do tego, że w zabytku można mieszkać. Modny zrobił się Nikiszowiec, ale nie inne osiedla robotnicze. Nawet te, które są rewitalizowane, nie przyciągają młodych ludzi. Są traktowane raczej jako miejsca, w który mieszkają ludzie mniej zamożni. Tak samo w kamienicach. Wyjątkiem są może Katowice i Gliwice, ale spójrzmy chociażby na Chorzów II. Tam widać bolesną prawdę - uważa Henryk Mercik.

Jego zdaniem samorządowcy popełnili kardynalny błąd, oddając stery w ręce deweloperów, którzy zaczęli na potęgę zabudowywać wolne tereny, często poza centrami miast. Mogli zamiast tego zająć się kamienicami i koloniami robotniczymi, które mogą być atrakcyjnymi, klimatycznymi i niepowtarzalnymi miejscami do życia.

- Niestety nie rozwinęła się u nas moda na mieszkanie w przestrzeniach loftowych. Jest jeden znany loft - Bolko, który należy do Przema Łukasika. On pokazuje, że w przestrzeniach poprzemysłowych można mieszkać stylowo i komfortowo - podkreśla konserwator.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Artyści i osoby LGBT zatrzymają kryzys demograficzny w GZM? "To z powodzeniem zadziałało w San Francisco"

Autor: Patryk Osadnik

05/12/2022

Silesia City Center we wnętrzach Huty Baildon

Pamiętacie Hutę Baildon i KWK Gottwald? W ich wnętrzach mogło powstać gigantyczne centrum handlowe. Manufaktura w Łodzi. W Katowicach natomiast postanowiono zrównać poprzemysłowe obiekty z ziemią i wybudować Silesia City Center. Ocalono tylko dwa budynki kopalniane i Szyb Jerzy. Z kolei Leroy Merlin zostawił tylko dwie ściany dawnych hal hutniczych, które stały się ozdobą, ale nie są nawet włączone w powierzchnię sklepu.

- Architektura powinna być piękna, użyteczna i trwała. Architektura, która nas otacza jest piękna i wielu już to wie. Jest trwała, bo - mimo różnych zawirowań - te budynki nadal stoją. Powinniśmy dążyć do tego, żeby była też użyteczna. - komentuje konserwator.

Przesuwa się także wiek tego, co uważamy za zabytkowe.

- W Niemczech obecnie dyskutuje się o zabytkach z lat 70. XX wieku. Z lat 70. XX wieku! U nas te obiekty są właśnie równane z ziemią, jak pięknego katowickiego brutala, czyli dworzec kolejowy, który zastąpiła przerośnięta galeria handlowa z funkcją dworca - ocenia Henryk Mercik.

Program dla Śląska i Zagłębia
Kazimierz Karolczak

Może Cię zainteresować:

Metropolia jednym miastem? Kazimierz Karolczak: "Część miast od dawna funkcjonuje jako dzielnice Katowic"

Autor: Marcin Zasada

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dom industrialny mikolow 01

Śląski Dom Industrialny wśród mikołowskich pól

Budynek LO nominowany do konkursu

Budynek dawnej Szkoły Realnej nominowany do plebiscytu

Kwk promes wystawa wenecja

Śląscy architekci pokazują, jak to się robi w Wenecji

Chebzie Stacja Biblioteka

Stacja Biblioteka na Chebziu. Jedyna taka na Śląsku

Bulwary w Sosnowcu

Sosnowiec. Bulwary Czarnej Przemszy czeka metamorfoza

EC Szombierki

Nowy właściciel EC Szombierki chce zabezpieczyć dach

Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Uczniowie przygotowują książkę o historii Domu Tekstylnego